Videolar

Astronomi ile ilgili çeşitli videolar internet ortamında ilgilenenlerin beğenisine sunulmuş durumda. Fakat videoların çoğu İngilizce olduğu için Türk amatör astronomları için bir sıkıntı yaratmakta. Biz de ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu olarak bu videoları Türkçe’ye çevirmeye karar verdik.

Mesaj

Bu videoda, Dünya’nın önde gelen astrobiyologlarından sayılan Carl Sagan, geçmişte ve gelecekte insanoğlu ve uzay arasındaki bağlantıyı anlatıyor.

Yardımlarından ötürü Erdem Aytekin’e teşekkür ederiz.

Ay’ın Evrimi

Acaba Ay’ın üzerindeki kraterler nasıl oluştu? Peki ya denizler?

Yıldız ve Gezegen Büyüklükleri

Samanyolu, evrenimizi oluşturan milyarca gökadadan sadece birisi ve gökadamız milyarlarca yıldız içermekte. Biz kendi gezegenimize Dünya’ya büyük diyoruz ama o bile gökadamızın dev yıldızlarının arasında ufacık bir nokta gibi görünüyor.

Dünya’nın Halkaları

Güneş Sistemi’nin gezegenlerinden olan Satürn halkalarıyla tanınır. Peki gezegenimiz Dünya’nın da halkası olsaydı acaba nasıl görünürdü yeryüzünden?

Ay’ın Yerinde Gezegenler

Ay’ın Dünya çevresinde belli bir yörüngede dolandığı, Dünya’ya belli bir mesafe bulunduğu uzun yıllardır bilinen bir gerçek. Uydumuz Ay’ın yerine Jüpiter’i koyduğumuzda Jüpiter gerçekten inanılmaz gözüküyor.