19 Mart’ta “Süper Ay”

Birçok internet sitesi ve yazılı basında 19 Mart’ta Ay’ın Dünya’ya çok yaklaşacağı ve bunun da Dünya üzerinde kötü etkiler yaratacağı yönünde haberler çıkmaktadır. 19 Mart’taki Süper Ay (Supermoon) olarak adlandırılan Ay, Yer’e ortalama uzaklığından biraz daha yakın olacaktır. Yani Ay’ın Dünya üzerinde öncekinden farklı bir etkisi olmayacak.

©Tunç Tezel

Ay’ın Dünya üzerinde oluşturabilecek etkisi, gelgitlerdir. Güneş ve Ay, Dünya üzerinde gelgit etkisi yaratır. Güneş, Dünya ve Ay, uzayda hemen hemen bir çizgi üzerinde sıralandığında (bu bir yeniay ya da dolunay evresidir), gelgit etkileri en yüksek seviyeye ulaşır. Bu olay Ay’ın yerberi konumunda gerçekleşirse etki daha da büyük olur. Ama bu demek değildir ki, depremler, büyük gelgit dalgaları göreceğiz; çünkü bu etkiler en yüksek seviyeye ulaştığında bile aslında oldukça zayıftır.

Ay’ın yerberi ve yeröte konumundaki farklılık, 30 Ocak 2010 (yerberi) ve 25 Ağustos 2010 (yeröte) tarihlerinde alınan görüntülerde görülüyor. ©Anthony Ayiomamitis

Deprembilimcilerin ve yanardağ uzmanlarının en ayrıntılı çalışmalarına göre de Ay’ın hem dolunay evresinde olması hem de Dünya’ya en yakın konumda olması, Dünya’nın iç enerji dengesini etkilemeyecek. Ayrıca Ay ve Güneş’in gelgit etkilerindeki değişimler, Dünya’nın ince dış kabuğunda hapsolmuş olan iç enerjiyi yenemeyecek ve hiçbir felakete yol açmayacak.

19 Mart’ta ne mi olacak? Gökyüzü fotoğrafçıları için güzel bir dolunay yakalama şansı…  356,575 kilometre uzaklıkta bulunan uydumuz, %30 daha parlak ve %15 daha büyük görülecek.

Gökyüzünüz açık olsun…

Kaynaklar: NASA, UniverseToday