Active Image

2008 Perseid Göktaşı Yağmuru

 2008 Perseid göktaşı yağmuru 12 Ağustos'ta

zirveye ulaşacak ve mükemmel bir gösteri

olacak. Dakikada bir ya da 2 tane kayan

yıldızın görülmesi bekleniyor.Göktaşı

yağmurundan daha fazla haz almak için

uzmanlar şehir ışıklarından uzaklaşmanızı

tavisiye ediyor. 

 

 

 

 

 

 SCIENCE@NASA

 Active Image

California'daki National Park'tan bir Perseid göktaşı.

Fotoğraf:Joe Westerberg

 "Bakmak için en iyi zaman 12 Ağustos Salı günü güneş doğmadan önceki karanlık saatler." diyor NASA Marshall Uzay Merkezi'nden Bill Cooke. "Bir sürü göktaşı göreceksiniz-belki de dakikada bir ya da iki tane!"

 Göktaşlarının kaynağı Swift-Tuttle kuyrukluyıldızı. Kuyrukluyıldız çok uzaklarda olsa bile kuyruklı yıldızın geçerken bıraktığı kalıntıları Dünya'nın yörüngesine denk geliyor. Dünya Ağustosta kalıntıların arasından geçerken kuyrukluyıldızın tozları  saatte 200.000Km hızla atmosfere girecek. Bu hızda en küçük toz zerreleri bile çizgi şeklinde ilerleyerek ışık çıkarır.Perseid göktaşı yağmuru Perseus(Kahraman) takımyıldızında gerçekleştiği için ismini burdan alıyor.

 Ciddi göktaşı avcıları gözlemlerine, 11 Ağustos Pazartesi akşamı saat 21:00'de Kahraman takımyıldızı kuzeydoğudan yükselirken başlamalı. Bu vakit Dünya-sıyıranları(earth-grazer) gözlemek için en uygun zaman.

"Dünya-sıyıranlar uzun, yavaş ve renklidirler; onlar göktaşlarının en güzelidir" diyor Coke ve uyarıyor; bir saat boyunca onlardan ancak 2-3 tane görebilirsiniz ama bir tanesini görmeniz dahi bütün geceyi şenlendirebilir.

Ilık bir yaz gecesi. Parlak göktaşları kafanızın üzerinden birer birer geçiyor ve doruk noktası gelmek üzere. Bundan daha iyisi ne olabilir?

Cevap gökyüzünün güneyinde yatıyor: Jüpiter ve ilk dördünü geçen Ay Ağustos 11-12'de bir araya geliyor. Bunu şehir ışıklarının arasından bile görebilirsiniz.

Maksimum etki için "şehir ışıklarından uzaklaşın" diye tavsiye veriyor Cooke. Parlak meteorlar şehiriçinden görülebilir fakat sönükleri görmeniz için açık alana gitmeniz gerekir.

Perseidler geliyor. Keyfini çıkarın!

 

 

 Active Image