Ejderha Göktaşı Yağmuru 2011

Bu yıl, parlak 12 günlük Ay’a rağmen Ejderha Göktaşı Yağmuru oldukça hareketli geçecek. Yılın başında göktaşı yoğunluğunun 8 Ekim akşamı saatte 1000 göktaşıyla zirve yapacağı düşünülüyordu; ancak gökyüzündeki Ay nedeniyle bu kadar yoğun bir göktaşı yağmuru izleyemeyecek olsak da bizi güzel bir göktaşı yağmuru bekliyor.

Telif Hakkı: EarthSky.

 

Ejderha Göktaşı Yağmuru’nda önceki yıllar saatte çok az sayıda göktaşı  gözleniyordu ama Ay’ın ışığının da olumsuz etkisi göz önüne alınırsa 2011’in 7 ve 8 Ekim günleri saatte 60 ile 100 arasında göktaşı gözlenmesi bekleniyor.

Gözlenebilecek akan yıldız sayısının yüksek olmasının yanı sıra bu göktaşı yağmurunun ülkemiz için (konumu itibariyle) ayrı bir önemi var. Ülkemiz dünya üzerinde en iyi gözlem yapılabilecek bölgeler arasında yer alıyor. Bu nedenle yurt dışından turlar düzenlenerek, 7 – 8 Ekim günü bu gökbilim olayını izlemek için Dünya’nın birçok yerinden insanlar hazırlandılar.

Diğer göktaşı yağmurlarında olduğu gibi bu göktaşı yağmurunda da en iyi gözlem şekli şehrin ışıklarından uzakta yere uzanıp gökyüzünü seyretmektir. Siz çıplak gözle gözlem yaparken (varsa eğer) diğer taraftan uzun pozda ayarlanmış fotoğraf makineleriniz de göktaşı gözlemeye koyulabilir. Teleskoplarla da göktaşı yağmuru gözlemi yapılsa da en verimli ve aynı zamanda en eğlenceli ve zevkli yöntem yere uzanıp gökyüzünü seyretmektir.

Ejderha Göktaşı Yağmuru’nun 8 Ekim tarihinde ve TSİ 19.00 ile 00.00 saatleri arasında etkin olması bekleniyor.  Her gece gözleminde olduğu gibi bu gözlemde de yanınıza kalın giysiler almayı unutmayınız.

Gökyüzünüz açık olsun…

İlgili Bağlantılar: