Buz Aylası

22 Derece Buz Aylası

Geçtiğimiz gün topluluğumuzun "atmosfer optiği" adlı bir semineri vardı. Seminerimizde gökyüzünde sıkça gerçekleşen atmosfer olaylarına geniş yer verildi. Bunların arasından gökyüzünde en sık gerçekleşeni ise 22o buz aylası.

Bugün öğlen saatlerinde gökyüzünü seyredenler ise dün akşam "Atmosfer Optiği" seminerinde dinledikleri 22o buz aylasını uygulamalı olarak görme şansını yakaladılar. Bunlardan biri ise topluluk üyelerimizden Seda Oturak'tı.

Buz Aylası
Fotoğraf: M. Raşid Tuğral, Canon EOS 400D 1/4000" F/3.5 ISO-100

Seda bu güzel gökyüzü olayını, "Bugün çok şanslıyım, daha dün fotoğraflarda gördüğüm aylayı bugün canlı olarak görme fırsatını yakaladım" şeklinde anlatıyor. Tam bir halka şeklinde oluşan bu ayla gökyüzünde yaklaşık 1.5 saat kadar yer aldı ve daha sonra yavaşça gözden kayboldu.

22o buz aylası güneş ışınlarının havadaki buz kristalleri tarafından kırılmasıyla oluşur. Halk arasında pek bilinmemesine karşın buz aylalarına genelde gökkuşağından daha sık rastlanır. Ortlama olarak Avrupa'da iki günde bir gözlenen bu aylayı gözlemlemek için fotoğraftaki ince sirrus bulutlarının Güneş'in önüne geçmesini beklemeniz yeterli. Bu bulutlar çok yüksekte yer aldıkları için sıcaklıkları oldukça düşüktür. Bu yüzden su molekülleri buz kristalleri halinde yer alır. Aylayı Ay'ın etrafında görmeniz de mümkün. Aşağıdaki fotoğrafta da iki gün önce fotoğrafı çekilen bir 22o buz aylası yer alıyor.

Buz Aylası
Fotoğraf: M. Raşid Tuğral, Canon EOS 400D 
 
Aylayı gözlemek için Güneş'i elinizle veya herhangi bir cisimle kapatın ve Güneş'in bir karış genişliğini tarayın. Uygun şartlar oluştuğunda 22 derece buz aylasını rahatlıkla göreceksiniz. Ay'a bakarken kapatmaya ihtiyaç bile duymayacaksınız.