27-28 Temmuz Hakkı Ögelman Gözlem Geceleri

Yaz ayları genellikle bulutsuz bir gökyüzü sunduğu için gözlem yapmak için kaçınılmaz bir dönem. Bu yaz ise daha da şanslıyız. Güneşin batışından gece yarısına kadar ki zaman aralığında bile birçok gezegeni çıplak gözle gözlemek mümkün. Bunlar arasında; Venüs, Jüpiter, Satürn ve Mars var. Çıplak gözlem görülmesi zor olsa da Neptün de gökyüzünde olacak. Bu dönemlere bir de yüzyılın en uzun Ay Tutulması denk gelince bir gökyüzü gözlemi kaçınılmaz hale geliyor. Bu gözlem etkinliğimize, önemli bir gökbilimci olan Hakkı Ögelman hocamızın ismini vererek kendisini anmak istedik.

 

Kısaca Hakkı Ögelman

 

Hakkı Boran Ögelman (Prof.Dr.), (d. 8 Temmuz 1940İstanbul– ö. 4 Eylül 2011Austin, Teksas), Türk gökbilimci ve akademisyen. Türkiye’nin en önemli deneysel gökbilimcilerindendir. Yüksek enerji astrofiziğinin birçok alanında araştırma yapmış, küresel iklim değişikliği ve enerji sorunlarına dikkat çekmiş, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin kuruluşunda emek vermiş bir bilim adamıdır.

1940 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. ABD’nin Indiana eyaletindeki DePauw Üniversitesi’nde fizik alanında yükseköğrenim görmüştür. Doktora eğitimine Cornell Üniversitesi’nde devam etmiştir ve burada gama ışını toplamak için tasarlanmış balonla atmosferin üst kısımlarına çıkarılarak veri toplayacak bir dedaktör yapmıştır. Prof. K. Greisen ve Dr. J. Delvaille yönetiminde yaptığı “Search for Discrete Sources of High Energy Cosmic Gamma Rays” başlıklı teziyle 1966’da doktora derecesi almıştır. Avustralya’da bulunan Sidney Üniversitesi’nde post-doktora çalışması yaptıktan sonra aldığı bir üniversite bursu ile NASA’nın ilk uzay uçuş merkezi olan Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde üç yıl çalıştı; pulsarquasarnötron yıldızı gibi uzay nesneleri hakkında öne gelen uzmanlardan biri olmuş ve çok sayıda makale yayımlamıştır. 1970’de ODTÜ Fizik Bölümü Başkanlığına gelmiştir. Öğrencileriyle birlikte ODTÜ Fizik Bölümü’nün çatısına, Ege Üniversitesi Gözlemevi’ne ve Gaziantep ODTÜ kampüsüne koyduğu deneylerle süpernovalardan gelen yüksek enerjili ışınımın atmosferde oluşturduğu ışığı izleyerek süpernova yakalamıştır. Alınan veriler Ankara’ya telsizle aktarılırmıştır. 1972 yılında atılan SAS_II uydusunun ana araştırıcılarından birisi idi. 1976-83 yılları arasında Tübitak Bilim Kurulu üyeliği yapmıştır. 1978-1982 arasında Çukurova Üniversitesi’nde dekanlık yaptı ve güneş enerjisi araştırmaları yürütmüştür. Bu dönemde Çukurova Üniversitesi kampüsü içine bir güneş evi inşa etmiştir. Almanya’da, Max-Planck-Institut für Extraterrestrische Physik- Garching’de (MPE) ROSAT X-ışınları gözlem uydusuyla çalışmış; Türkiye’den öğrenci ve meslektaşlarını da bu çalışmalara kattmıştır. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG) kuruluşu sırasındaki yer arama çalışmalarında, 150 cm’lik Rus-Türk teleskobunun temininde, Gözlemevi’nin açılmasında rol almıştır. ABD, Namibya ve Avustralya’da kurulu ROTSE robotik teleskobunun dördüncüsünün TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’ne getirilmesini sağlamştır.

4 Eylül 2011’de yemek borusu kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Anısını yaşatmak için Türk Astronomi Derneği (TAD), astronomi öğrencileri için düzenlediği yaz okullarına 2012’den itibaren Hakkı Ögelman’ın adını vermiştir.

 

Etkinlik Programı:

 

26 Temmuz 2018 Perşembe:

14.00-15.00
Güneş Gözlemi
📍Fizik Çimleri

19.00-19.45
Güneş Sistemi ve Hakkı Ögelman Sunumu
📍Fizik Bölümü Cavid Erginsoy Seminer Salonu

20.15-20.45
Venüs Gözlemi

20.45-21.15
Jüpiter Gözlemi

21.15-21.45
Satürn Gözlemi

21.45-22.15
Ay Gözlemi

22.15-23.45
Mars Gözlemi

27 Temmuz 2018 Cuma

21.00-00.10
Kanlı Ay Tutulması Gözlemi

Gözlemler fizik çimlerinde gerçekleşecektir.

Etkinliğimiz ücretsiz olup tüm gökyüzü meraklılarına açıktır. ✨

 

Etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/277357126359657/?ti=cl

 

Kaynak: http://www.wiki-zero.co/m/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9IYWtrxLFfw5ZnZWxtYW4

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *