4 Ocak 2011 Parçalı Güneş Tutulması

Dünya’nın bir kısmı yeni yılın ilk günlerini  Güneş Tutulması’yla karşılıyor olacaklar. 4 Ocak 2011 Salı günü sabah saatlerinde gerçekleşecek olan Güneş Tutulması Avrupa doğrultusunda ve Hindistan taraflarından görülebiliyor olacak.  Türkiye’de ise Ankara’da 09:13’de başlayacak olan tutulma süreci 10:44 maksimum düzeye ulaşarak 12:20’de son bulacak. Tutulma Kuzey ve Güney Amerika’dan görülemeyecek.

29 Mart 2006’daki güneş tutulması esnasında Jay Pasachoff
Telif Hakkı: Anna Tsykalova

Jay Pasachoff, Williams College, Uluslararası Astronomi Birliği Tutulma Çalışmaları Başkanı ise; “maksimum düzeyinde bile tutulma parçalı olarak gerçekleşecek ve Güneş’in bir kısmı halen görünüyor olacak. Güneşe doğrudan bakmak gözler için çok tehlikeli olabileceği için gözlem esnasında Güneş filtreleri ve projeksiyon yöntemleri kullanılması şiddetle tavsiye edilir.” diyor.

Parçalı Güneş Tutulmaları bilimsel açıdan çok kullanışlı olmasalar da,  Pasachoff tutulmayı gözlemlemek için Tel Aviv’de olacak ve  bir çok çeşitli bilimsel ekipman kurma çabası olmadan tamamen keyif almak için tutulmayı gözlemleyecek.

“Parçalı Tutulmalar oldukça eğlencelidirler ve benim gibi tam tutulmalarla ilgilenen bilim insanları için herhangi bir baskı kurmadığı ve hiçbir şey hızlıca olup bitmediği için de oldukça rahatlatıcıdırlar” diyor Universe Today’e verdiği röportajda ve sözlerine şu şekilde devam ediyor. “Herhangi bir tür güneş Tutulması sonrasında, özellikle öğrenciler için çok ilham verici bir an gerçekleşmiş oluyor ve çalışmaya daha azimli oluyorlar. Çünkü; işte o an evreni gerçekten anlama fırsatları oluyor.”

Bu Pasachoff’un 52. Güneş Tutulması olacak.

Bunun yanında radio gökbilimcileri bu tür parçalı tutulmaları oldukça kullanışlı buluyorlar. Bir radio teleskopuyla ya da uzay araçlarındaki mor ötesi ve x-ray cihazlarıyla biliminsanları tutulma esnasında Güneş’in aktif bölgeleri kapalı olduğundan kapalı olmayan bölgelerde Güneş fırtınalarının yapısını incelemek için her zamankinden daha fazla ve daha iyi fırsatlar bulabiliyorlar.

Bu tutulmada, Batı Avrupa Güneş’i, gün başında tutulmuş olarak bulacaklar ve bu durum, 80 dakikadan fazla sürecek. 4 Ocak’ta Ay, Güneş’i 3 saatlik bir sürede aşamalı olarak örtecek.%75 lik bir seviyeyle maksimum düzeyinde İngiltere’de gündoğumu ufkunda olacak, Paris ve Berlin’de %80, Atina’da %67, İsrail ve Mısır’da ise %55’lik bir örtünme gözlemlenebilecek.

Pasachoff’un belirttiği en önemli şey ise tutulmayı en güvenli şekilde gözlemlemek. Görünürdeki her zamanki Güneş’in örtülmeyen bir parçası olsa da doğrudan bakmamalısınız. Gözlem esnasında özel Güneş filtreleri ve yoğun özellikte camlar da kullanılabilir.Başka bir metot ise Güneş’in görüntüsünü boyutu küçük de olsa bir dürbün yardımıyla  bir yüzeye yansıtmak olabilir.Böylece parçalı örtülmüş Güneş’i güvenli bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

2011 oldukça olağan dışı bir yıl çünkü 4 farklı parçalı Güneş Tutulması gerçekleşecek. 2012’de ise Ay’ın diskinin biraz daha küçük olacağı ve Güneş’in tamamını örtemeyeceği bir dairesel tutulma gözlemlenebilecek.

Kaynak: Universe Today