Ağır Metalli Yıldızlar Yer-benzeri Gezegen Oluşturuyor

NASA’nın Kepler Uzay Teleskopu’nu kullanan gökbilimciler, metal yönünden zengin daha küçük yıldızlara odaklandı. Yeni bir araştırmaya göre, kaya gezegenlerin yüksek miktarda metal içeren yıldızların etrafında bulunma olasılığı daha yüksek. Hatta çok sayıda gezegenin düşük kütleli yıldızların etrafında bulunduğu düşünülüyor. Bu keşif, Yer dışında başka bir yerde hayat bulma arayışları için büyük önem taşıyor. Araştırmacılar, Kepler ekibinin şubat ayında tespit ettiği 997 yıldızı gezegenleriyle birlikte inceledi.

Kepler 10b, Kepler Uzay Teleskopu tarafından bulunan ilk kaya gezegen. 1400°C’ye yakın sıcaklığıyla bizim bildiğimiz yaşam koşullarını barındırmıyor.©NASA/Kepler Mission/Dana Berry

Gökbilimciler için hidrojen ve helium dışındaki elementler metal olarak sayılır. Yüksek oranda metal içeren yıldızlar, aynı zamanda önemli miktarda diğer elementleri de içerir. Bu metaller, ilk olarak iki ana gaz (hidrojen ve helyum) içeren yıldızlar supernova geçirdiğinde oluşur. Gezegenler, yıldızların oluştuğu aynı ham maddeden oluşur. Yıldızlar bir gaz vet oz bulutunun yerçekimsel olarak sıkışmasıyla oluşurken, gezegenler de dönen bu bulut diskinden arta kalan malzemlerden oluşur.

İlgili bağlantılar:

Kaynak: AstroBio