Active Image

Amatör Gökbilimci’den Keşif

Amatör astronom en hızlı dönen asteroidi buldu

2008HJ adlı küçük nesne geçen ay Dünya'yı geçerken,İngiliz gökbilimci Richard Miles asteroidin her 42,7 saniyede bir kendi etrafında döndüğünü keşfetti-Güneş sistemindeki şimdiye kadar bilinen  kendi etrafında en hızlı dönen gök cismi

 

 

 

 

SKY&TELESCOPE 

 

Active Image
 Miles'ın 30snlik pozu boyunca asteroidin parlaklık değişimi açıkça görülüyor. Başta parlak, daha sonra sönüyor ve tekrar parlıyor.

2008HJ adlı küçük nesne geçen ay Dünya'yı geçerken,İngiliz gökbilimci Richard Miles asteroidin her 42,7 saniyede bir kendi etrafında döndüğünü keşfetti.Bu Güneş sistemindeki şimdiye kadar bilinen,kendi etrafında en hızlı dönen gök cismi.2008HJ nin her ucu kurtulma hızının 200 katından daha hızlı dönüyor!

Miles,İngiliz Astronomi Birliği'nin eski bir başkanı, bu buluş için arka-bahçe teleskoplarını kullanmadı.İnternet üzerinden 2 metrelik(80 inçlik) Faulkes Güney Teleskobu'nu kullandı.Faulkes Teleskopları'nın bir tanesi güneyde bir taneside kuzeyde bulunuyor. Bu teleskoplar Cardiff Üniversitesi ve Santa Barbara'daki Las Cumbres Gözlemevi Küresel Teleskop Ağı(LCOGTN) işbirliği ile işletiliyor.LCOGTN, Google'ın eski yöneticisi Wayne Rosing tarafından kurulmuş.