Andromeda-Samanyolu Çarpışması 4 Milyar Yıl Sonra

Bize en yakın gökada olan Andromeda Gökadasının(M31) Samanyolu’yla çarpışacağı gökbilimciler tarafından uzun süredir bilinen bir olaydı. Ancak, bu çarpışmanın ne zaman olacağı kesin olarak belirlenemiyordu. Hubble Uzay Teleskopu’ndan gelen ölçümlere göre bu devasa olay 4 milyar yıl sonra gerçekleşecek. Verilerden yola çıkarak yapılan simulasyonlara göre, şu anda 2,5 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Andromeda; Samanyolu’na yaklaştıkça yıldızların yörüngeleri bozulacak ve her bir yıldız farklı bir yöne saçılacak. Samanyolu düzgün yassı şeklini kaybedecek. Gökadaların çekirdekleri birleşecek ve rastgele saçılan yıldızlar belli bir düzene girerek eliptik şekilli tek bir gökada oluşturacak. Bu olaylar 2 milyar yıllık bir süreçte gerçekleşecek.

3 milyar 750 milyon yıl sonra Andromeda(solda) ve Samanyolu’nun(sağda) durumunu gösteren temsili bir resim.

Telif Hakkı: NASA; ESA; Z. Levay ve R. van der Marel, STScI; T. Hallas; ve A. Mellinger

Gökadaların çarpışması her ne kadar “çarpışmak” olarak tanımlansa da yıldızlar arası boşluklar çok fazla olduğundan aslında hiçbir yıldız birbiriyle çarpışmaz. Güneş sistemi ve Dünya’mız içinse herhangi bir yok olma tehditi bulunmuyor. Ancak simulasyonlar Güneş’in, yeni galakside Samanyolu’nda şu anda bulunduğu konumdan daha uzak bir konuma fırlatılacağını öngörüyor.

Bunun yanısıra, Samanyolu ve Andromeda’dan sonra “Yerel Grup” olarak adlandırılan gökada grubumuzun en büyük 3. gökadası olan M33 Gökadası’nın da çarpışmaya eşlik etme ihtimali de var. M33’ün Andromeda/Samanyolu çiftine çarpması ya da Andromeda’dan önce Samanyolu’na çarpması olasılıkları da göz önünde bulunduruluyor.

Telif Hakkı: NASA; ESA; Z. Levay ve R. van der Marel, STScI; T. Hallas; ve A. Mellinger.

1.sıra, sol: Günümüz.
1.sıra, sağ: 2 milyar yıl sonra, Andromeda’nın diski belirginleşiyor.
2.sıra, sol: 3,75 milyar yıl sonra, Andromeda görüş alanını dolduruyor.
2.sıra, sağ: 3,85 milyar yıl sonra, çarpışma.
3.sıra, sol: 3,9 milyar yıl sonra, yıldız oluşumları sürüyor.
3.sıra, sağ: 4 milyar yıl sonra.
4.sıra, sol: 5,1 milyar yıl sonra, Andromeda ve Samanyolu’nun çekirdekleri 2 parça halinde görülüyor.
4.sıra, sağ: 7 milyar yıl sonra, geceyi aydınlatan çekirdek.


Kaynak: Universe Today