etkinlikafisi

07/04/2016 – Wolf-Lundmark-Melotte Gökadası

Kozmik okyanusta yapayalnız dolaşan koca yürekli bir cüce gökada var karşınızda. İsmi, Wolf-Lundmark- Melotte. Adını onun keşfini yapan üç astronomdan almış; lakin pek de memnun değil sanki adından…

Gökyüzünde görüldüğü kısım ise, güney takımyıldızlarından Balina’nın civarı. Gökadamızdan ona gitmek için, bir fotonun üstüne atlayıp 3 milyon yıl boyunca onla seyahat etmemiz gerekir. Kendisi, bölgesel gökada grubumuzun en ırak ve ayrık köşelerinde takılmakta. Aslında, şu ana kadar hiçbir bölgesel gökada gurubuyla da bir etkileşimde bulunmamış olabilir. Yalnız kovboy diyebiliriz ona yani. Ve hala, bu koca ada hapishanesinde, tüm sırları açığa çıkarırcasına parlayan pembemsi yıldız doğum alanları ve sıcak, genç delikanlı olan mavi yıldızlar barınmakta.

Daha yaşlı, güngörmüş geçirmiş sarı yıldızlar ise, kendilerini gökada halo bölgesinde istirahate çekmiş durumda ve bu bölgenin genişliği 8000 ışık yılı uzunluğunda. Bu etkileyici görselin çekilmesinde 268 Mp OmegaCAM geniş alan görüntüleyicisi ile Avrupa Uzay Ajansı Paranal Gözlemevi’ndeki araştırma teleskobu kullanıldı.

etkinlikafisi
Opportunity Uzay Aracı’nın çektiği ‘Shelter Island’ fotoğrafı.
Telif Hakkı: NASA/JPL – Caltech.
Kaynak: NASA APOD