Apophis'in Yörüngesi

Apophis Asteroidi

Nasa biliminsanları güncellenmiş bilgileri kullanarak Apophis isimli asteroidin yörüngesini tekrar hesapladı. Yenilenmiş yörünge hesapları, Apophis'in 2036 yılında Dünya ile tehlikeli bir karşılaşma olasılığının önemli ölçüde azaldığını gösteriyor.

Apophis'in Yörüngesi

 Apophis'in 13 Nisan 2029 tarihinde izleyeceği tahmini yol.

Kaynak: Universe Today 

Apophis Asteroidi yaklaşık olarak 2.5 futbol sahası büyüklüğünde. Yeni veriler, Pasadena'daki NASA jet İtki Laboratuvarı'nda (Jet Propulsion Laboratory) Dünya'ya yakın nesneler hakkında çalışma yapan bilim insanları Steve Chesley ve Paul Chodas tarafından belgelendi. Son bulgularını, 8 Ekim 2009'da Puerto Rico'da düzenlenen Amerikan Astronomi Derneği'nin gezegen bilimi toplantısında sunacaklarlar.
Chasey şöyle konuştu: "Apophis 2004'teki keşfinden beri toplumun ilgisini çeken gök nesnelerinden biri olmuştur, güncellenmiş bilgisayar hesap teknikleri ve yeni bilgiler sayesinde Apophisin 13 Nisan 2036'da Dünya ile karşılaşma olasılığı 45000'de 1'den milyonda 4'e düştü."
 
Apophis'in yörüngesine ait güncellenmiş bilginin büyük bir kısmı Hawaii Üniversitesi Astronomi Enstitüsünde'ki Dave Tholen'in 88 inçlik teleskopla yaptığı gözlemlerinden geliyor.
 
Tholen görüntülerdeki asteroidin pozisyonunu kullanıp gelişmiş ölçümler yaparak Chesley ve Chodas'a Apophis'in önceki yörünge hesaplarından daha kesin verin setleri sağladı. Ölçümler için ayrıca Arizona Steward Gözlemevindeki 90 inçlik teleskop ve Puerto Rico'da Arecibo Gözlemevi'nden gelen veriler kullanıldı.
 
Bu veriler Apophisin bu yüzyılın sonuna kadar olan yörüngesine ait daha kesin bilgiler sağladı. Bulgular 2068'deki geçişi sırasında çarpışma riskinin milyonda 3 olduğunu gösteriyor. 2029 ve 2036 yılındaki geçişlerinde olduğu gibi 2068 geçişinde de daha fazla verinin elde edilmesiye bu olasılığın azalması bekleniyor.
 
Apophis'in 2029'daki geçişi sırasında bu riskin % 2.7 olduğu düşünülüyordu ama daha fazla gözlem bu olasılığın olmadığını gösterdi. Apophis 13 Nisan 2029 geçişinde Dünya'ya 30000 km'den daha fazla yaklaşmayacak.
 
Dünya'ya yakın nesneler programı müdürü, Don Yeomans şöyle konuştu: "İnce yörünge hesapları gösterdi ki Apophis bizim için bilimsel açıdan heyecan verici bir fırsat ve korkulacak birşey yok. Halk Apophis ve diğer Dünya'ya yakın Nesneleri bizim çalışmalarımızdan izleyebilir."
 
Asteroidlerin yörüngesini belirlerken tüm güneş sisteminin modeli ele alınır. Güneşin, ayın ve diğer gezegenlerin hatta büyük asteroidlerin dahi kütleçekimsel etkileri hesaba katılır.
 
NASA, uzay ve yer tabanlı teleskopları kullanarak astroid ve kuyrukluyıldızları saptayıp yörüngelerini hesaplıyor. Dünya'ya Yakın Nesneler Programı yaygınca "uzay koruma" olarak adlandırılıyor. Bu program bu tip nesneleri saptayıp karakterize ediyor ve sınıflıyor. Gezegenimize potansiyel zarar verebilecek nesneler belirleniyor.

İlgili Bağlantılar:

Kaynak: NASA