Active Image

Ares’in Süper Paraşüt Sistemi

NASA ve Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri test pilotları yaklaşık 25 ton ağırlıktaki bir 'sahte' roket hızlandırıcısını Arizona Çölü'ne düşürdüler ve parçalara ayrılmadan önce onu durdurdular.

Active Image

28 Şubat 2009 tarihindeki Ares Süper Paraşütünün test aşaması

Telif Hakkı: NASA

Tüm bunlar NASA'nın Ay'a dönüş planının bir parçasıydı.

"NASA'nın yeni Ares Ay roketi, her bir görevden sonra tamir edilebilecek bir yenilenebilir hızlandırıcı rokete sahip olacak." diyor Marshall Uzay Uçuş Merkezi'nden James Burnom. "Roket yere düşüp parçalanmadan önce roketi yakalamak için bizim süper güvenilir bir paraşüt sistemine ihtiyacımız var."

Active Image

 Testin başlangıcı Telif Hakkı: NASA

Dryden Uçuş Araştırmaları Merkezi'nden Kaptan pilot Frank Batteas, NASA önderliğindeki gruba süper paraşütü 28 şubatta test ederlerken yardım etti ve olayı şöyle özetledi:

"Biz yaklaşık 7.5 km yükseklikte 325 km/s hızla giderken şu ana kadar taşınmış en ağır savaş başlıklarından biri olan ve  25 tonluk hızlandırıcı roketi temsil eden C-17 'yi düşürdük. Böyle bir testin başarılı olması için bir sürü şeyin doğru yapılması gerekir. Aralarında NASA, Hava Kuvvetleri, ordu, Boeing'in de bulunduğu grup olayları uçağın içinden ve dışından planladı ve uyguladı."

Burnom'un yorumlaması ise şöyleydi: "Burada sadece planma önemli değil, aynı zamanda uçak pilotunun yeteneği ve tecrübesi de çok önemlidir. Hava Kuvvetleri bize çok iyi ellerde olduğumuzu gösterdi. Battea, C-17 için ilk test pilotlarından biriydi ve kendisi uçurduğu uçağın 3000 saatlik uçuş süresinin 1000 saatinde pilot kabinindeydi. Bu yüzden uçağı çok iyi biliyor. Bu olağanüstü destek için Hava Kuvvetleri'ni tebrik ediyoruz. Artık uçaklar ya da pilotlar için endişelenmemize gerek yok." 

Active Image

Testin bitiş anı Telif Hakkı: NASA

Paraşüt sistemi 3 kısımdan oluşuyor: Asıl paraşütü çıkartan ufak bir paraşüt, asıl paraşüt ve 3 ana paraşüt. Bütün bu paraşütler teste tabi tutuluyor.

Asıl işi, Ares I'in atılmış hızlandırıcı roketini yavaşlatmak ve denize inene kadar görev yapan 3 ana paraşüt açılmadan önce roketi dikey olarak yönlendirmek olan asıl paraşütün çapı 20 metre.

Asıl paraşüt 25 tonluk ağır yükünü yeteri kadar yavaşlatarak testi geçti. 

"Çelik füzede, ağırlığın doğru ayarlanması için delikler açıldı." diyor Edwars Hava Kuvvetleri Üssü, California'da bulunan Hava Kuvvetleri Uçuş Test Merkezi'nde görevli C-17 görev sistemleri mühendisi Franz Ravelo. "Bu füzeyi gelecek 35, 38.5, 42.5 ve 45 tonluk Ares testlerinde kullanmak için yeniden hazırlayacağız."

28 şubat günü hiç bir sorun olmadan füze atıldı.

"Testin yapılması planlanan günde, 7.5 km yükseklikte, rüzgarın 130 km/s hızla esmesi nedeniyle ufak bir kayma oldu." diyor Batteas.

Sözlerini Batteas şöyle sonlandırıyor: "Dev gibi bir yükün Dünya'ya düşerken içinden çıkan paraşütlerin onu yavaşlatması gerçekten çok tatmin edici. Her testte gelecek testlerin güvenilirliği için yeni şeyler öğreniyoruz. Ve bu da bizi Ay'a daha da yakınlaştırıyor." 

 Kaynak: science.nasa.gov