Toz Bulutu Arkasında Gizlenen Patlamış Bir Yıldız

Bir yıldız, bir toz bulutunun arkasında patlarsa, bunu kimse görebilir mi? Gökbilimciler gördüler, fakat ilk anda neye baktıklarından tam olarak emin olamadılar.

Telif Hakkı: NASA/JPL – Caltech/R.Hurt

NASA’nın Spitzer Uzay Teleskopu’nu kullanarak uzak bir gökadanın merkezinde büyük – kütleli bir karadelik bulmak için araştırmalar yapan bir ekip, hiç ummadıkları bir şey keşfettiler: normalden çok sıcak bir toz bulutu.

Uzun süren araştırmalar sonrasında, bilim insanları bu sıcaklığın bizim güneşimizden 50 kat daha ağır bir yıldızın patlaması sonucunda oluştuğunu buldular. Ancak yıldız süpernova evresine geçmeden, uzaya iki kere gaz püskürttü.

Sonunda gaz yoğunlaşarak toz halini aldı ve bu toz bulutu da patlamanın göz kamaştıran ışığını ısıya dönüştürerek soğurdu. Bu soğurma ise Spitzer’in alıcılarına kızılötesi radyasyon olarak yansıdı.

Bu keşif, Astrofizik Dergisi’nin (The Astrophysical Journal) bu ayki sayısında yayınlandı. Süpernova ile birlikte uzaya yayılan yıldızın kalıntıları ise ilk toz bulutu ile çarpışacak. Eğer bu gerçekleşirse, x-ışını teleskopları bunun etkilerini tespit edecek ve daha önce gözlemlenmemiş bir süpernova tipi gözlemlenmiş olacak.

Kaynak: ScienceNow