Shelter Island

SÜPER AY TUTULMASI

30 yılı aşkın bir süreden sonra ilk defa, Amerika genelinde insanlar süper ay tutulmasını görme fırsatını yakalayacaklar. Olay dolunay evresindeki ayın perijesi ile, yani ayın Dünya’ya en yakın olan yörünge noktası, çakışması ile oluşan süper ay ile başlar ve ay normalden daha büyük ve daha parlak görünür. Sonrasında, ay Dünya’nın gölgesinden doğrudan geçtiğinde, süper ay ile ay tutulması çakışır.

Bu, bizler için nadir görülen bir gök manzarası demektir.

Shelter Island
Telif Hakkı: Maxwell Palau/StarDude Astronomy

 

30 yılı aşkın bir süreden sonra ilk defa, Amerika genelinde insanlar süper ay tutulmasını görme fırsatını yakalayacaklar. Olay dolunay evresindeki ayın perijesi ile, yani ayın Dünya’ya en yakın olan  yörünge noktası, çakışması ile oluşan süper ay ile başlar ve ay normalden daha büyük ve daha parlak görünür. Sonrasında, ay Dünya’nın gölgesinden doğrudan geçtiğinde, süper ay ile ay tutulması çakışır.

Bu, bizler için nadir görülen bir gök manzarası demektir.

Bu açıdan, kırmızı gündoğumu ve günbatımı halkası dünyayı çevreleyecek, ay manzarasına pembe bir parlaklık verecektir. Güneşin saklanması ve gökyüzünün tamamen kararması ile birlikte parlak yıldızlar gökyüzünü dolduracaklar.

Gözlemciler kırmızı renk tonlarıyla dolu ayı görmek için sabırsızlanıyor olabilirler. Tam ay tutulması sırasında, Dünya atmosferi tarafından bükülen güneş ışığının etkisiyle ay sık sık kırmızıya dönecek ve bu olaya “kanlı ay” deniliyor.

Süper ay tutulması nadir görülen bir olay ve 1900 yılından bu yana sadece beş kere görüldü, en son 1982 yılında görüldü. Bu aydan sonra, 2033 yılına kadar bir daha görülmeyecek.

Süper ay tutulması Kuzey ve Güney Amerika’dan 27 Eylül gecesi görülebilecekken, Avrupa ve Afrika’dan ise 28 Eylül’de sabah erken saatlerde görülebilecek. Güneş tutulmasından farklı olarak, güneş tutulmasında çıplak gözle bakmak tehlikeyken, uzmanların söylediğine göre ay tutulmasını izlemek tamamen güvenlidir.

Hazırlayan: Buket Akseki