LCROSS

Ay’a Çarpan Araçlar

Bir uzay gemisinin gece gökyüzünde büyük bir hızla dalıp zemine çarpıp parçalandığını hayal edin. Gökyüzüne yayılan enkaz bulutunun arasından ikinci bir geminin de hemen arkasından takip ettiğini görüyorsunuz. 4 dakika sonra ikincisi de yere çarpıyor. Tam anlamıyla bir 'uzay gemisi yağmuru' gibi.

 

LCROSS

LCROSS'un Ay zeminine inişinin bilgisayar modellemesi.
Telif Hakkı: NASA/Ames

Kasklarınızı takın ve bu olaya hazırlanın. Çünkü 9 ekim cuma günü bu düşündükleriniz Ay'da gerçek olacak, ve isterseniz bunu yakından takip eden insanlar arasında da olabilirsiniz.

Çarpışmadan etkilenecek bölge Ay'ın güney kutbuna yakın Cabeus Krateri (Crater Cabeus) olacak. NASA, Ay Krateri Gözlem ve Aygılama Uydusu'na (LCROSS – Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) rehberlik edecek. 

Çarpışmanın yaratacağı etkinin TSİ 14.30'da başlayacağı düşünülüyor. İlk olarak Centaur roketi bünyesindeki 10 milyar jouleluk kinetik enerjisini, inerken, göz kamaştırıcı bir ışığa ve ısıya dönüştürecek. Araştırmacılar enkaz bulutunun 10 km'ye kadar yükselebileceğini düşünüyor. Hemen ardından LCROSS'un ana gemisi çarpışmayı fotoğraflayacak ve toz bulutunun içinden geçecek şekilde hareketini sürdürecek.

Su, tuz, toprak, su bileşimli mineraller, organik moleküller vb. herşey uzay gemisinin yüzeyinde bulunan izgeölçerlerle (spektrometer) ölçülecek. Centaur yüzeye indikten 4 dakika sonra, 700 kilogramlık LCROSS uydusu, Cabeus Krateri'nin yakınlarına indirilecek.

Cabeus Krateri

Uzay araçlarının indirileceği Ay'ın Güney Kutbu.

Telif Hakkı: NMSU / MSFC Tortugas Gözlemevi

Not: Uzay araçlarının inişleri ne yazık ki ülkemizden görülemeyecek ancak  TSİ 13.15'ten itibaren bu  inişleri NASA TV'den naklen izleyebilirsiniz.

İlgili Bağlantılar:

  • NASA TV (Uzay araçlarının inişini canlı olarak veren kanal)  

Kaynak: Science@NASA