Ayın Gökbilim Sesi – 05.2018 – ‘Samanyolu Blues’

Bu müziksel ifade Samanyolu Galaksimizin nasıl döndüğünü ”duymamızı” sağlıyor. Radyo teleskopları  Galaksimizdeki gazların farklı hallerini incelemek adına bir çok farklı spektral emisyon çizgisini gözlemliyor. Ayrıca gök bilimciler bu çizgilerdeki Doppler kayması miktarını ölçerek gazların hızlarını hesaplayabiliyorlar. Peki bu gözlemlerden birisini müzik notalarına çevirirsek ne olur? Ölçülen hızlar bir ”blues’‘ ölçeği üzerine yerleştirilmiş.

Duyduğunuz her nota ve gördüğünüz her çember bizden uzaklaşan (pes notalar ve kırmızı renk) ya da bize yaklaşan (tiz notalar ve mavi renk) gazları temsil ediyor. Gazların farklı halleri farklı birer enstrüman tarafından çalınmış ayrıca her biri için çemberlerin sınırları da farklı renklendirilmiş. Videoda gördüğünüz çizgiler teleskopun görüş alanını, çemberler ise gazların konumunu temsil ediyor.  Yıldız imgesi ise güneşin konumunu göstermek için kullanılmış. Gazlardan gelen saçılım ne kadar yoğun ise notalar o kadar uzun süreli duyuluyor ve notaların çevresindeki çemberler o kadar geniş oluyor. Her bir yeni ölçümle ise çizgiler birazcık yana kayıyor.

Toparlamak gerekirse, videoda duyulan farklı müzikal varyasyonlar Galaksimizin çevresinde dönen gazların hareketlerini temsil ediyor.


Seslendirme: Mark Heyer — Görselleştirme: Greg Salvesen

Görüntü: Robert Hurt —Telif: Anderson et al. (2011)Kalberla et al. (2005)Dame et al. (2001)

Çeviri: Arda Kadir Mandacı

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *