Mavi Ay

MAVI AY

Yarın, yani 31 Temmuz gecesi ‘Mavi Ay’ olacağını duymuş olabilirsiniz. Ay gerçekten mavi mi görülecek? Eğer öyleyse bu olaya neden olan etkenler neler? Ay’ı ne sıklıkla mavi görüyoruz gibi soruların aklınıza gelmiş olması mümkün.

Öncelikle hayal kırıklığına uğrayacaksınız belki ama Mavi Ay’ların çoğu mavi görülmemektedir. Geçmiş yıllarda bu terim bir ay içinde gerçekleşen ikinci dolunayı belirtmek için kullanılmaya başlanmıştır. Terimin daha eski bir kullanımı ise bir sezon içinde görülen üçüncü veya dördüncü dolunayı ifade etmek içindir.

Ama bu, Ay’ın hiçbir zaman mavi görünmediği anlamına gelmiyor. Belki bir gün siz de uydumuzu mavi renkte görebilirsiniz fakat bu çok nadir rastlanan bir durum.

Mavi Ay

Ay Mavi Görünebilir Mi?

 

Yukarıda belirtildiği gibi, Ay’ın mavi görülmesi, sıkça karşılaşılması beklenen bir durum değildir. Hatta İngilizce’de beklenmedik veya seyrek anlamı içeren ‘ Mavi Ay’da bir’ diye bir deyiş vardır. Fakat nadiren, volkanik patlamalardan veya büyük yangınlardan sonra, bu olaylar nedeniyle havaya saçılan toz ve kül parçacıklarının etkisi ile Ay’ı mavi renkte görmek mümkündür.

Bu durumun nadir görülmesine sebebiyet veren bir başka nedense, havadaki parçaçıkların filtre görevi görebilmesi için doğru boyutta, yani 1 micron (bir metrenin milyonda biri) boyutunda olması gerekliliğidir. Yağmur taşıyan bulutlar, buz kristalleri veya uygun boyutta tanelere sahip kum da filtre görevi görebilir.

Mavi Ay adı altında çekilen ve sergilenen fotoğrafların çoğunda filtre kullanımı nedeniyle mavi rengin oluştuğu da belirtilmesi gereken bir detay.

 

31 Temmuz Akşamı Görülecek Olan Mavi Ay

 

Yarın akşam göreceğimiz Ay’ın Mavi Ay olarak anılmasının nedeni, 2 Temmuz’da gözlemlenen ilk dolunayın ardından görülecek olan ikinci dolunay olmasıdır. İki dolunay arasındaki zaman yaklaşık olarak bir aydır. Bu nedenle ayın ilk birkaç günü dolunay varsa, o ay ikinci bir dolunay görülmesi muhtemeldir ve bu nadir gerçekleşen bir olay değildir, 2-3 yılda bir tekrarlanır.

Bir ay içinde iki dolunay görüldüğü en son tarih ise 31 Ağustos 2012’dir.

 

İlgili okuma için: https://earthsky.org/tonight/july-2015-blue-moon-and-the-19-year-metonic-cycle

 

Çevirme İşlemi: Arev Pelin Sümer

Kaynak: Space WeatherEarth Sky