Cassini Satürn'de kasırga saptadı

Satürn’ün yörüngesinde bulunan uzay aracı Cassini, dev bir kasırganın gezegenin güney kutbunu kasıp kavurduğuna ilişkin görüntüler gönderdi.

Cassini’nin gönderdiği görüntüler Cuma günü NASA’nın internet sitesinden yayınlanırken, NASA tarafından yapılan açıklamada, böyle bir olaya Dünya dışındaki bir başka gezegende daha önce ilk kez rastlandığına da dikkat çekildi.

 

NASA uzmanları tarafından yapılan açıklamada, Satürn’de saptanan kasırganın dünyada görülen kasırgalara benzer özellikler gösterdiğini, buradaki rüzgarların hızının saatte 550 kilometreyi bulduğu kaydedildi. Açıklamada, ayrıca Satürn’deki kasırganın dünyadakilerden farklı olarak yer değiştirmediğini ve ayrıca, gazdan oluşan bir gezegen olan Satürn’deki kasırganın dünyadakiler gibi okyanuslar üzerinde oluşmadığı belirtildi.

Cassini’nin kameralarının olayı, 11 Ekimde Satürn’ün güney kutbu üzerinde 340 bin kilometre irtifada uçtuğu sırada 3 saat boyunca kaydettiği de ifade edildi. Cassini, 1997’de fırlatıldıktan sonra Temmuz 2004’te Satürn’ün yörüngesine girmişti.