Curiosity'nin İnme Bölgesinde Değişiklik

Curiosity’nin İnme Bölgesinde Değişiklik

NASA, ağustos ayında Kızıl Gezegen Mars’a inmesi planlanan Curiosity Uzay Aracı’nın hedef bölgesini daralttı. Araba büyüklüğündeki araç, sadece bilimsel araştırmaları için ana hedefine yakın olmayacak, aynı zamanda inişi tehlikeye sokabilecek bir dağın eteklerine de yakın olacak.

“Böylece, inişten sonra aracı yürütmemiz gereken yolu yarısına indirmiş olduk.” diyor NASA Jet İtki Laboratuarı’ndan (Jet Propulsion Laboratory – JPL) Mars Bilim Laboratuarı proje yöneticisi Pete Theisinger. “Bu durum, bizi dağa aylar önce ulaştırabilecek.”

Curiosity'nin İnme Bölgesinde Değişiklik

Görüntü Curiosity’nin inme bölgesinde yapılan değişikliği gösteriyor.

Telif Hakkı: NASA/JPL-Caltech/ESA/DLR/FU Berlin/MSSS

 

İniş teknolojisinin yüksek hassasiyeti sayesinde Curiosity Aracı’nı taşıyan Mars Bilim Laboratuarı’nın iniş planlarında değişiklik yapılabildi. Araç, Gale Krateri’nde bulunan Sharp Dağı’na çarpmadan hedefine varabilecek. Dağda bulunan kaya katmanları, aracın araştırmasının temel noktasını oluşturacak.

Curiosity’nin TSİ 6 Ağustos 2012, saat 8.30’da inmesi planlandı. Sonrasında da, araç, çevresinde mikrobik yaşamın oluşabilmesi için uygun ortamın olup olmadığını 2 yıl boyunca araştıracak.

 

Sanatçının gözünden Curiosity.

Telif Hakkı: NASA/JPL-Caltech

Theisinger ve diğer proje yöneticileri, 11 Haziran günü, gazetecilere, Curiosity’nin inişi ve hazırlıkları hakkında bilgi verdiler.

İniş bölgesi 20 km ye 25 km bir elips şeklindeydi. Ancak, sürekli yapılan yeni sistem analizleri, planlamacılara, hava koşullarının bekledikleri gibi olduğu takdirde bu elipsi 7 km’ye 20 km bir alana indirmelerine izin verdi.

Daha ufak bir iniş bölgesinde bile, Curiosity, Sharp Dağı’nın keskin yamaçlarından güvenli bir uzaklıkta Mars yüzeyine iniş yapabilir.

“Curiosity’nin güvenli bir iniş yapması için yıllardır çalışıyoruz ve şu anda tüm göstergeler olumlu.” diyor Mars Bilim Laboratuarı program yöneticisi Dave Lavery. “Ama Mars’a iniş her zaman risklidir, bu nedenle başarının bir garantisi yok. Ama biz dikkatli olacağız. Daha zamanımız var, çünkü Curiosity’nin, NASA’nın Mars Keşif Araçları ve Phoenix Uzay Aracı gibi 90 günlük görevlerde olduğu gibi kısıtlı yaşamı yok.”

Curiosity, inmeye yakın, diğer araçlarla da bağlantı kuracak. Avrupa Uzay Ajansı Yörünge Aracı’yla beraber 2 Mars Keşif Aracı da, Mars Bilim Laboratuarı Mars atmosferinden süzülürken, radyo yayınlarını dinlemek için hazır bekleyecekler.

İlgili Bağlantılar:

Kaynak: Science@NASA