Active Image

Dünyalar Bulmak için Kepler Görevi

"Bizimki gibi başka Dünyalar var mı? Acaba yalnız mıyız?"

NASA'nın Kepler uzay aracı, bu eski sorunun cevabını aramak için benzeri görülmemiş bir yolculuğa çıkmak üzere.

Kepler uzay aracının, Türkiye saati ile 6 Mart 5:48'te, Florida'daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü'nden uzaya fırlatılması planlandı. Bu görev, Dünya benzeri gezegenleri (Güneş benzeri bir yıldızın etrafında dönen kayalık ve yüzeyinde su bulunacak kadar ılık gezegen) bulmak için yapılan ilk görev bu olacak. 

Active Image

Bir sanatçının gözünden belirsiz bir yıldız etrafında dolanan Dünya benzeri gezegen

Telif Hakkı: Dana Berry/NASA

“NASA’nın Dünya şartlarında gezegen bulma çalışmalarında Kepler kritik bir öğe olmuştur.” diyor, Washington’da bulunan NASA Merkezi’nde Astrofizik dalı başkanı Jon Morse.

Görev, Kepler uzay aracının 100000 Güneş benzeri yıldızı Samanyolu’nun Kuğu-Çalgı (Cygnus-Lyra) bölgesinde araştırmasıyla 3.5 yıl sürecek. Dünya büyüklüğünde ve değişik yörüngelerde yüzlerce gezegenin bulunması bekleniyor. Eğer Dünya benzeri çoğu gezegende uygun şartlar (sıvı suyun bulunması) bulunursa, bizimki gibi yaşam barındıran düzinelerce gezegen bulunabilir. Ama bu şartları sağlayan çok az gezegen olursa, Kepler uzay aracı hiçbir şey bulamayabilir.

Kepler teleskopu, periyodik olarak yıldızın önünden geçen gezegenin, yıldızın ışığını engellemesini belirleyecek şekilde tasarlandı. Bazı yıldız sistemlerinin gezegenleri, Dünya’dan bakıldığında, yıldızları ile aynı hizada görünür. Gezegenler yıldızın önünden geçerken yıldızın ışığını bulanıklaştırır ya da kırpıştırır. Teleskop, milyonda 20 birim olan parlaklık değişimlerini bile fark edebiliyor.

“Eğer Kepler geceleyin Dünya üzerindeki küçük bir kasabaya uzaydan bakabilseydi, ışığın önünden birisi geçtiği anda bunu fark edebilecekti.” diyor Pasadena, California’da bulunan NASA’nın Jet Çalıştırma Laboratuarı’ndan proje müdürü James Fanson.

Bunu başarmak için, Kepler, uzaya fırlatılan büyük kamera olan 95 mega piksellik bir CCD kamera kullanacak.

Active Image            

 

 

Kepler'in tamamlanmış 42 CCD ve köşede 4 yol gösterici CCD'den oluşan uçuş levhası (Flight Focal Plane Array – FFPA)

Kepler, yaşamı boyunca, periyodik olarak yıldızın önünden geçen gezegenleri, belli aralıklarla izleyecek. Bu durum astronomlara gezegenlerin varlığını kanıtlayacak. Teorik olarak, Dünya büyüklüğünde üzerinde yaşanılabilir bir gezegen, yıldızı etrafında bir dönüşünü yaklaşık bir yılda tamamlayacağı için Kepler, en az 3 yıl boyunca yıldızları, gezegenin varlığını kanıtlamak için inceleyecek. Dünya üzerindeki teleskoplar ve NASA’nın Hubble ve Spitzer Uzay Teleskopları, daha büyük gezegen çalışmaların sürdürülebilmesi için Kepler’e yardım edecek.

“Kepler, diğer yıldızların etrafında ne tür gezegenler olduğunu anlamamızda çok kritik bir değere sahip.” diyor San Francisco Devlet Üniversitesi’nden Güneş Sistemi dışı gezegen avcısı Debra Fischer. “En son teknolojinin yardımıyla Spitzer Uzay Aracı ile büyük ve gaz Güneş Sistemi dışı gezegenleri hemen araştırılmalı. Ve toparlanmış istatistiklere göre bir gün, Dünya gibi bir gezegen, başka bir yıldızın etrafında dönüyorken bulunacak.”      

Daha fazla bilgi için: http://www.nasa.gov/kepler 

Kaynak:science.nasa.gov