Geç Dönem Ağır Bombardımanı

Dünya’nın Atmosferi

En son yapılan çalışmalar Dünya'nın atmosferini oluşturan gazların nereden geldiğini buldu. Okyanuslar gibi atmosferin oluşumu da Dünya'da olmuyor. Bu maddeler, 'Geç Dönem Ağır Bombardımanı' (Late Heavy Bombardment) sırasında Dünya'ya çarpan kuyruklu yıldızlarla göktaşları ile geldi. Araştırma takımı volkanik gazlarla yaptıkları çalışmalarla bu gizemi aydınlatmış oldu.

Geç Dönem Ağır Bombardımanı

 Sanatçının gözünden 'Geç Dönem Ağır Bombardımanı' sırasında Dünya.

Telif Hakkı: NASA
 

Proje sorumlusu Dr. Greg Holland şöyle diyor: "Volkanik gazlarda çok bariz bir şekilde göktaşı imzası bulduk. Bildiğimiz kadarıyla, volkanik gazlar Dünya'nın atmosferine çok önemli katkıda bulunmadı. Atmosferle okyanusları oluşturan maddeler büyük ihtimalle gaz ve su bakımından zengin malzeme taşıyan kuyruklu yıldızlar tarafından taşındı."   

Geç Dönem Ağır Bombardımanı Kuramı'na göre, İç Güneş Sistemi (Inner Solar System), oluşumundan yaklaşık 700 milyon yıl sonra bir meteor yağmuruna tutuldu. Buna en büyük kanıt da Ay'dan alınan örnekler. Örneklerde çok kısa bir zaman aralığında oluştuğu anlaşılan erimiş kaya parçaları bulundu. 

New Mexico'da 'Bravo Dome' gaz alanından alınan üst mantosal gazlarda Kripton ve Ksenon maddeleri analiz edildi. Bu iki soygazın erken Güneş Sistemi dönemini andıran izotopları bulundu. Bu da, Dünya tarafından hapsedilmiş soygazların Dünya'nın sonradan oluşacak atmosferine katkı sağlamadığını gösteriyor. Araştırma ayrıca kripton bileşimlerini çok hassas bir şekilde tespit eden ilk proje.

"Şu ana kimsenin Dünya'nın içinden gelen örneklerde bu küçük imzaları tanıyan bu kadar hassas aletleri olmamıştır. Ama biz bunu yapabiliyoruz." diyor Holland.

Takımın araştırması 'Science' Dergisi'nde yayınlanacak.

İlgili Bağlantılar:

  • EurekAlert (Haberi yayınlayan başka bir haber kaynağı)

Kaynak: Universe Today