Dünya Saati Hareketi

Güneş Sistemi’nin bilinen yaşam formu barındıran tek gezegeni: Dünya. Çeşit çeşit canlı türünün yaşadığı bu gezegene en çok zarar veren ise biz insanlarız. Su kaynaklarını, havayı, yerin altını, gökyüzünü hatta ve hatta dünyanın dışını bile kirletiyoruz. Buna dur demek ise yine bizim elimizde. Gelin siz de Dünya’yı korumak için 60 dakika: Dünya Saati hareketine siz de katılın.

 

İlk adımı 24 Mart’ta atıyoruz. Işıkları 60 dakika boyunca kapalı tutacağız. Türkiye’den birçok kurum da bu harekete katılıyor. Bu kurumların listesine buradan ulaşabilirsiniz. Siz de oturduğunuz mahallede, yurtta, apartmanda, iş yerinizde, okulunuzda kısaca bulunduğunuz her yerde bu harekete destek olabilirsiniz.

 

Peki sadece ışıkları kapatmak yeterli olacak mı? Elbette hayır! Bu daha ilk adım. Dünya’ya bağlanmak için atılacak basit ve önemli birçok adım var. Birkaç tanesine bakmak için buraya göz atabilirsiniz. Hatta bunlar yeterli değil, ben de başka adımlar atmalıyım diyorsan sen de kendi etkinliğini düzenleyebilir ve insanları dünyaya bağlayabilirsin.

 

Biz yıldız çocukları olarak “Dünyamızı seviyoruz.” 24 Mart 20.30’da biz de dünyaya bağlanıyoruz. Kampüsümüzde yer alan Biyolojik Gölet’e doğru orman yürüyüşü gerçekleştireceğiz. Ayrıca kış takımyıldızlarının gökyüzünü yavaş yavaş terk etmeye başladığı bu dönemlerde takımyıldızı gözlemi yapacağız.

 

Gökyüzü çok güzel ama dünya nüfusunun %80’den fazlası az veya çok kirlenmiş bir gökyüzü altında yaşıyor. ABD ve Avrupa’da bu oran %99 civarında. İnsanlığın üçte biri ve Avrupalıların %60’ı, sokakların, meydanların, yapıların ve anıtların aydınlatılması yüzünden gökyüzünün, yıldızların, bulutsuların, Samanyolu’nun görkemini göremiyor…

 

Detaylı bilgi için: dunyasaati.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *