dfbac

Tuhaf Galaksideki Katil Karadelik

Çoğu galaksinin, ya da en azından bütün spiral galaksilerin kalbinde (bazı cüce galaksilerde de olduğu gibi) , muazzam miktarda kütle içeren bir süperkütleli  karadelik (Güneş’imizin kütlesinin yüz milyonlarca hatta milyarlarca katı büyüklüğünde bir kütlenin, gezegenlerin yörüngesine sığacak bir alana sıkıştırılmış hâli. Bizim galaksimizin  merkezinde de 4,1 milyon Güneş kütlesine  eşit Sgr A* olarak isimlendirilen bir  süperkütleli karadelik mevcuttur.) var olduğu düşünülür.

Austin’deki Texas Üniversitesi’nin Mcdonald Gözlemevi’ndeki Hobby-Eberly Teleskobu’nu kullanan astronomlar NGC 1277 galaksisinin kalbinde yaşayan, şimdiye kadar keşfedilmiş en ağır  (17 milyar Güneş kütleli) devasa  karadeliği buldular. Araştırma, Max Planck Astronomi Enstitüsü’nde (MPIA) çalışan Remco van den Bosch öncülüğünde yürütüldü.

dfbac

Telif Hakkı:NASA

NGC 1277 galaksisinin Hubble-Uzay Teleskobu ile çekilmiş fotoğrafı(NASA-ESA-Andrew C. Fabian)

Kahraman takımyıldızından 220 milyon ışıkyılı uzaklıktaki NGC 1277, Samanyolu’muzun sadece 10 katı büyüklükte bir merceksi galaksidir. Fakat her nasılsa şimdiye kadar keşfedilmiş en ağır (sarsıcı bir şekilde bütün galaksinin kütlesinin %14’üne eşit) karadeliğe sahip.

“Bu, gerçekten tuhaf bir galaksi,” diyor Austin’deki Texas Üniversitesi’nden araştırma takımının üyelerinden olan Karl Gebhardt. “Neredeyse tamamı karadelik! Bu, yeni bir galaksi-karadelik sistemi sınıflandırmasının ilk nesnesi olabilir.” Bu süperkütleli karadeliğin olay ufkunun, Neptün’ün  yörünge çapının yaklaşık 11 katı olduğu tahmin ediliyor.

 

Telif hakkı: D. Benningfield/K. Gebhardt/StarDate)

Neptün’ün yörüngesiyle kıyaslanarak karadeliğin olay ufkunun genişliği

 

NGC 1277′nin katil karadeliği Hubble Uzay Teleskopu tarafından daha önceden de fotoğraflanılmasına rağmen, Hobby-Eberly Teleskobu Ağır Galaksi Araştırması (Massive Galaxy Survey)’nın galaksilerle onların merkezî karadelikleri arasındaki ilişkiyi araştırma görevinden dolayı, bakışlarını bu galaksiye çevirmemiş ve onu tanımlamamışlardı. HET verilerini, Hubble görüntüleme sistemiyle beraber kullanan araştırma takımı bu karadeliğin kütlesini 17 milyar Güneş  kütlesi olarak hesapladı.

“Bu kardeliğin kütlesi tahmin edilenden çok daha fazla.” diyen Gebhardt şunu da ekliyor, “Bu durum bizi çok ağır galaksilerin karadeliklerinin evriminde farklı fiziksel aşamalardan geçtiğini düşünmeye yönlendirdi.”

Kaynak: Universe Today