Active Image

ESA İnsanlı Mars Uçuş Simülasyonu Mürettebatını Duyurdu

Active Image

ESA insanlı Mars görevi simülasyonu mürettebatını açıkladı.

105 gün süreyle izolasyon altında kalacak 6 kişilik mürettebat olası bir Mars görevini tüm yönleriyle canlandıracak. Moskova yakınlarındaki IBMP tesislerinde gercekleşecek olan programda Mars yolculuğu, gezegen yörüngesinde dönüş, gezegen yüzeyine iniş ve Dünya'ya geri dönüşü simüle edilecek.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) 105 günlük Mars500 programı için ana ve yedek mürettebatı duyurdu. 31 Mart 2009'da seçilen 2 Avrupalının 4 Rus mürettebata katılmasıyla ekip tamamlanacak.

5600 başvuruyla başlayan seçim süreci 4 kişinin geçen ay eğitime başlamasıyla sonuçlandı. ESA bu dört aday arasından iki kişiyi ana mürettebat diğer ikisini ise gerekirse son anda dahi ana mürettebatın yerini alabilecek yedekler olarak seçti. Ana mürettebat için Alman ordusunda makine mühendisi olarak çalışan Oliver Knickel  ve Fransız pilot Cyrille Fournier seçildi. İkisi de Fransız olan Cedric Mabilotte ve Arc'hanmael Gaillard ise  yedek mürettebat olarak atandı.

ESA'nı İnsanlı Uzay Uçuşları Bölümü ve Rusya'nın Biyomedikal Problemler Enstitüsü (IBMP) arasındaki ortak proje dahilinde Knickel ve Fournier Moskova'daki IBMP tesislerindeki dört Rus mürettebata katılacak.  105 gün süreyle izolasyon altında kalacak 6 kişilik mürettebat olası bir Mars görevini tüm yönleriyle canlandıracaklar. Moskova yakınlarındaki IBMP tesislerinde gercekleşecek olan programda Mars yolculuğu, gezegen yörüngesinde dönüş, gezegen yüzeyine iniş ve Dünya'ya geri dönüşü simüle edilecek.

 

Active Image

  IBMP Rus uzay çalışmaraına ve ISS'te gerçekleştirilen biyolojik çalışmara destek veriyor. 

Mürettebatın sadece kendi arasında iletişim kurmasına ve simüle kotrol merkezi ile ses bağlantısı kurmasına izin verilecek. Aileleri ve arkadaşları ile de bu yolla görüşebilecekler. Simülasyonun gerçekçi olması için iletişimde 20 dakikalık bir gecikme olacak. Mürettebat  Uluslararası Uzay İstasyonundaki (ISS) astronotlarla aynı yiyecekleri tüketecek.

Mürettebatın tesislerdeki çalışmasını 2009'un sonlarına doğru başlayacak olan tam bir Mars simülasyonu izleyecek. Diğer bir altı kişilik ekip ile  520 günlük tam bir Mars500 programı uygulanacak.

Mars500 projesi ileride yapılacak gerçek bir İnsanlı Mars uçuşu için veri toplamak ve o görev için tecrübe kazanmak amacıyla gerçekleştiriliyor. Bu nedenle katılımcılar bilimsel bir deneyin parçası olarak görev yapacaklar. Bu araştırmada bu denli uzun süren bir izolasyonun stres,  hormon düzenleme, bağışıklık, uyku kalitesi ve duygusallık gibi astronotlar açısından psikolojik ve fizyolojik etkileri araştırılacak