Active Image

GLAST Hazır!

NASA'nın gama ışını teleskobu GLAST fırlatma için hazır bekliyor. Fırlatma için en erken tarih 5 Haziran perşembe günü olarak planlandı.

NASA

 Active Image

 

Active ImageUmarım teleskop için zamanında bir isim önermişsinizdir.Çünkü NASA'nın Gama-ışını Geniş Alan Uzay Teleskobu GLAST fırlatma için hazır. Fırlatmanın Türkiye saati ile 5 Haziran 19:45 ve 6 Haziran 09:40 arasında gerçekleşmesi planlanıyor.

GLAST fırlatma ekibi Çarşamba günü Florida'daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri'nin görev yönetim binasında geri sayım provası için toplandılar.Salı günü fırlatma rampasındaki teknisyenler Delta II roketini yerleştirdiler.

GLAST evrene açılan çok güçlü bir gama ışını teleskobu. Gama ışınları ışığın en yükesk enerjili halidir ve gama ışını gökyüzü kendi gözlerimizle gözlemlediğimizden çok farklıdır.GLAST süper kütleli karadeliklerle,kozmik ışınlarla ve pulsarlarla ilgili yanıtlanamayan soruları cevaplayacak. 700 milyon dolara mal olan teleskop, gökfizikçileri ve parçacık fizikçileri arasındaki ortak bir çalışmayı yürütecek. Teleskobun ayrıca evrene hakim olan karanlık maddeyi saptayabileceği söyleniyor.

GLAST'ın sayfası için:  glast.gsfc.nasa.gov