Shelter Island

1,75 Milyar Yıl Sonra Dünya Artık Yaşanabilir Bir Yer Olmayacak

İngiliz astrobiyologlar, bu periyottan sonra yaşam için gerekli koşulların gezegenimizde bulunmayacağını tahmin ediyorlar.

Son zamanlarda keşfedilen dış gezegenlerin yaşam koşullarını araştıran İngiltere’deki East Anglia Üniversitesi’nden bir ekip, Dünya’ya da aynı yöntemi uygulama fikrindeydi. ”Dünya’nın yaşama ev sahipliği yapabilme potansiyelini tahmin edebilmek için yaşanabilir bölgeden yararlandık. Yaşanabilir bölge, sıcaklıkların suyun gezegen yüzeyinde sıvı halde bulunmasına elverişli olabilmesi için bir yıldız ve gezegen arasındaki mesafeyi belirlemekle ilgili.’’ diye açıklıyor 2013 yılında çalışması yayınlanan Andrew Rushby.

’’ Dünya’nın 1.75 ile 3.25 milyar yıl arasında bir sürede yaşanabilir olmayı sürdüreceğini tahmin ediyoruz. Daha sonra, sıcaklıkların epey yükseldiği ve denizlerin buharlaşabileceği bir yerde, Güneş’in sıcak bölgesinde olacak’’ diye ekliyor araştırmacı. ‘’Elbette koşullar insanlar ve diğer karmaşık yaşam formları için önceden olduğu gibi uygun olmayacak.’’

Shelter Island
Telif Hakkı: Nasa / JPL-Caltech

DIŞ GEZEGENLER

Karmaşık bir yaşam formunun ortaya çıkması zaman gerektirdiğinden bir gezegenin yaşanabilir olduğu periyodu belirlemek oldukça önemli. Modern insan ortaya çıkalı henüz 200.000 yıl olmuşken, ilk tek hücreli yaşam formları Dünya’da ortaya çıkalı 3 milyar yıldan fazla oldu. Böceklerin çıkışı 400 milyon yıl, çiçekli bitkilerin çıkışı 130 milyon yıl öncesine dayanmakta. ‘’Akıllı bir yaşamın gelişebilmesi için oldukça fazla zamana ihtiyaç var’’ diyor Andrew Rushby.

Eğer uzayda onlardan bulmak istenirse, uzun yaşanabilirlik periyoduna sahip dış gezegenleri hedef almak gerekli diye belirtiyor. Bilim insanları Dünya’yı yaşanabilirlik derecesi açısından diğer sekiz gezegen ile karşılaştırıyorlar. Biraz büyük yıldızların yörüngesinde olan gezegenlerin daha uzun bir yaşama elverişli periyoda sahip olduklarını tahmin ediyorlar. G sınıfından, Güneş’e benzer bir yıldızın yörüngesinde olan Kepler-22b, Dünya’dan 600 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Bu gezegen 4,3 ile 6,1 milyar yıl arasında yaşanabilirlik periyoduna sahip. 42,4’ten 54,7 milyar yıla kadar yüzeyinde sıvı halde su bulundurabilen Gliese-581d ise rekorun sahibi.

 

Çevirme İşlemi: Tual Şekercigil

Kaynak: Sciences et Avenir