Bir bulutsu

Herschel’den Bir Resim

Avrupa Uzay Dairesi'ne (European Space Agency – ESA) ait Herschel Uzay Teleskopu yörüngesinde mükemmel çalıştığını gönderdiği bir bulutsu resmiyle Dünya'ya ilan etti.

Bir bulutsu

Herschel Uzay Teleskopu'nun çektiği bulutsu fotoğrafı.
Telif Hakkı: ESA and the SPIRE & PACS 

3.5 metrelik çapıyla şu ana kadarki en büyük uzay teleskopu olan Herschel Uzay Teleskopu (Hubble Uzay Teleskopu 2.4 metre çapındaydı) belki de en önemli dalgaboyunda çalışacak: Kızılötesi ışıkla mikrodalga ışık arası.Kameraları 70, 110, 160, 250, 350 ve 500 mikronda çalışan teleskop çok soğuk olan (mutlak sıcaklığa çok yakın) gökcisimlerinden yayılan ve kameraları tarafından farkedilen ışınları yakalayabiliyor. 

Resimde ise görülen daha çok yıldızlar arası toz. Resim, her ne kadar yıldızların yaydığı ışığı yansıtmasa da bu sıcaklarda cisimlerin yaydığı termal yayılımları gösteriyor. Mavi ve yeşil burada, Herschel Uzay Teleskopu'nun uzun dalga boylarıdır ve bunlar az soğuk cisimlerden geliyor. Ama çok soğuk cisimleri temsil eden kırmızı ise teleskpun uzun dalga boyudur. Görülen parlak noktalar ise yıldız oluşumlarının olduğu yerler. 

İlgili Bağlantılar:

Kaynak: Sky & Telescope