IAU 100.Yıl Etkinlikleri

İçinde bulunduğumuz 2019 yılı Uluslararası Astronomi Birliği(IAU)’nin kuruluşunun yüzüncü yılı. Tam tarihi ile 28 Temmuz 1919 yılında kurulan Uluslararası Astronomi Birliği, uluslararası anlamda astronomlar tarafından, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök bilimsel cisim ve olguların isimlendirilmesi konusunda sorumlu resmi makam ve astronominin resmi kurulu olarak kabul görmektedir.

Kuruluşunun 100. yılında IAU 100 isimli bir etkinlikler dizisi başlatmış olup, bu etkinliklerin içerisinde astronomiyle ilgili tüm kurum ve kuruluşların katılabileceği ”100 Saat Astronomi” adında bir etkinlik de yer almaktadır.

Bizler de ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu olarak ”100 Saat Astronomi” etkinliğine katılacağımızı buradan tüm gökyüzü severlere duyurmak isteriz! 2019 yılı içerisinde toplamda 100 saati bulacak etkinlikler ile ilgili detaylı bilgilere sosyal medya adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Pırıl pırıl bir gökyüzü altında geçireceğimiz astronomi ve bilim dolu 100 saatlik etkinliklerimize sizleri de bekleriz.

”Ayaklarınıza değil, gökyüzüne bakın… gördüğünüz şeylerin mantığını anlamaya çalışın. Evren’in neden var olduğunu düşünün. Meraklı olun.”
-Stephen Hawking