Inner Core

Dünya’nın içindeki sürpriz; Jeologlar gezegenimizin iç çekirdeğinin gizemlerini ortaya çıkardılar

 

Inner CoreIllinois Üniversitesi’nden bir araştırma grubu Çin’deki meslektaşları ile birlikte Dünya’nın çekirdeğinin, farklı yönlere sıralanmış kristallerden meydana gelen ayrı bir iç çekirdek içerdiğini buldular.

Sismik dalgalar, bilim adamlarına Dünya’nın en derin gizemi olan iç çekirdeğe ulaşmada yardım ediyor.

Deprem okuma teknolojilerindeki yeni uygulamalar sayesinde, Illinois Üniversitesi’nden bir araştırma grubu Çin’deki Nanjing Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte gezegenimizin çekirdeğinin kendine ait ayrı bir iç çekirdeğe sahip olduğunu buldular. Bu bulgu, şaşırtıcı içeriği ile gezegenimiz hakkında yeni bilgiler ortaya koyar nitelikte.

Illinois Üniversitesi’nde jeoloji profesörü Xiaodong Song ve ziyaretçi doktora sonrası araştırmacı Tao Wang tarafından yönetilen grup, çalışmasını 9 Şubat’ta Nature Geoscience dergisinde yayınladı.

‘İç çekirdek aydan bile küçük olmasına rağmen bazı ilgi çekici özellikler barındırıyor,’ diyor Song. ‘Bunlar bize gezegenimizin oluşumu, tarihi ve diğer dinamik hareketleri hakkında bilgi verebilir. Dünya’nın derinliklerinde neler olduğu ile ilgili algımızı şekillendirebilir.’

Doktorların, hastalarının içini görebilmek için ultrason kullanması gibi, araştırmacılar da gezegenimizin yüzeyinin altını taramak için sismik dalgalar kullanıyorlar. Takım, depremin anlık şok dalgasından değil, depremin akıbetinde oluşarak yansıyan dalgalardan veri edinen bir teknoloji kullandı. Deprem, çanı çalan bir çekiç gibi düşünülebilir. Çanın çalışının ardından titreşiminin anlaşılır tonunun duyulması gibi, sismik sensör de depremin sonunda ahenkli bir sinyal algılıyor.

‘Öyle görünüyor ki ahenkli dalganın teknoloji tarafından yükseltilmiş hali halkanın kendisinden daha net’ diyor Song. ‘ Metodun ana fikri bir süredir ortalıktaydı ve yüzeye yakın bölgelerde yapılan farklı çalışmalarda insanlarca kullanılıyordu. Fakat biz Dünya’nın çekirdeğine kadar bakıyoruz.’

Çekirdeğe kadar bakmak, Dünya’nın merkezinde – Jules Verne tarafından öngörülen türden olmasa da – bir sürpriz olduğunu gözler önüne serdi.

Eskiden, katı demirden oluşan bir küre olduğu düşünülen çekirdeğin karmaşık bir yapısı olduğu ortaya çıktı. Takım, yarıçapı tüm çekirdeğin yarıçapının yarısı kadar olan ayrı bir iç çekirdek keşfetti. İç çekirdeğin dış kabuğunda yer alan demir kristalleri güney-kuzey yönünde doğrusal olarak konumlanmışlar. İç çekirdeğin iç kısmında ise demir kristalleri doğu-batı yönünü işaret ediyorlar. İç çekirdeğin içindeki demir kristalleri farklı yönde olmakla kalmıyor, aynı zamanda iç kabuğun dışındaki benzerlerine göre farklı davranışlar sergiliyorlar. Bu da iç çekirdeğin iç kısmının farklı kristallerden veya farklı bir fazdan olmuşmuş olabileceğini gösteriyor.

‘Elimizde birbirinden son derece farklı iki bölge bulunuyor olması bize iç çekirdeğin nasıl evrimleştiği ile ilgili fikir verebilir.’ Diyor Song. ‘Örneğin dünya tarihi süresince iç çekirdeğin deformasyon rejiminde dramatik değişimler gerçekleşmiş olabilir.Bu, gezegen evriminin anahtarı olabilir.Kelimenin gerçek anlamiyla tam merkezdeyiz, Dünya’nın merkezinde.’

Çeviri: Arev Pelin Sümer


Kaynak: Phys.org