Spitzer Uzay Teleskopu

Isınan Spitzer Uzay Teleskopu

NASA'nın kızılötesi uzay teleskopu Spitzer (Spitzer Space Telescope), 15 Mayıs 2009 tarihinde soğutucu sıvısı olan sıvı helyumunu tüketti ve 'sıcak durumu"na girdi. 2 yıl daha çalışması öngürülmüş olan  teleskop 6 yılını evreni araştırarak geçirdi. Ama şimdi 2 cihazından yoksun olarak araştırmalarına devam edecek: Uzun dalga boylu fotometre ve Kızılötesi izgeçizeri(spektrograf). 
Spitzer Uzay Teleskopu

Bir sanatçının gözünden Spitzer Uzay Teleskopu

Telif Hakkı: NASA / JPL

Spitzer Uzay Teleskopu düşünüldüğünden daha uzun süre "soğuk durumu"nda kaldı. İyimser tahminlere göre sıvı helyum 2.5 yılda bitecekti. 

-270oC'den -242oC'ye ısınan uzay aracındaki aletler, Spitzer Uzay Teleskopu'nun uzun dalga boylu cihazlarının tespit edebileceği aralıktaki frekansta çok az ısı yayılımı yapıyorlar. Bu yayılımdan dolayı bu cihazlar kullanılamaz halde.

BHR 71 Kozmik Bulutu

BHR 71 Kozmik Bulutu'nun karşılaştırmalı resimleri. Soldaki görünebilir ışıktaki, sağdaki Spitzer Uzay Teleskopu'nun kızılötesi kamerasıyla kızılötesi ışıktaki, ortadaki ise diğer iki resmin birleştirilmesiyle oluşturulmuş birleşik bir resim.

Telif Hakkı:  NASA/JPL-Caltech/Harvard-Smithsonian CfA

Ama, teleskopun kızılötesi kamerasının 3.6 ile 4.5 mikron arasında çalışan iki kısa dalga boylu detektörlerinde ise bir problem yok. 

Spitzer Uzay Teleskopu'nun geçmişte bir sürü başarısı var: Başka sistemlerdeki gezegenlerin sıcaklıklarının tespiti, Samanyolu'nun kol sayısının belirlenmesi, vb. Ayrıca Samanyolu'ndaki toz bulutlarının ve başka gökadalarının yapısının belirlenmesinde gökbilimcilere çok yardımcı olmuştu.

Neyse ki, ESA (European Space Agency – Avrupa Uzay Dairesi) tarafından gönderilen Herschel Uzay Teleskopu'nda bu yitirilen kızılötesi kameraların daha gelişmiş modelleri mevcut. 

İlgili Bağlantılar:

Kaynak: Sky & Telescope