Shelter Island

ESA’ nın Güneş Sistemi’mizin Dev Gezegeni Jüpiter ve Onun Eşsiz Uydularına Yapacağı Yolculuğun Baş Kahramanıyla Tanışın : JUICE

Fransa’da bulunan Airbus Defence & Space, Jüpiter ve onun buz kaplı uydularının keşfi için ana sanayi şirketi olarak seçildi. Ajansın sanayi politikası komitesi €350.8 milyonluk ödülün sözleşmesini geçtiğimiz günlerde onayladı. Beklemede olan kontrat devir işlemleri, çalışmaların ancak bu ayın sonunda başlamasına olanak sağlayacak.Resmi sözleşmenin imzalanması ise yaz tatilinden sonra gerçekleşecek.

 

Sözleşme; tasarım, geliştirme, entegrasyon, test, fırlatma kampanyası ve uzay aracını devreye sokma çalışmalarını içeren endüstriyel faaliyetleri kapsıyor.

Shelter Island
Telif Hakkı: ESA / AOES

Uzay aracının parçaları Fransa’nın güneybatısında bulunan Toulouse şehrinde bir araya getirilecek ve diğer ESA üyesi devletler, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeninin keşif yolculuğuna dahil olacak.

Juice ( JUpiter Icy moons Explorer) 2012 yılının Mayıs ayında ESA’nın Kozmik Vizyon 2015-25 programı kapsamında ilk büyük sınıf misyonu olarak seçildi. Uzay aracı 2022 yılında fırlatılacak ve aracın 2030 yılında Jüpiter’e ulaşması bekleniyor.

JUICE 3 buçuk yıl sürecek olan serüveninde gaz devi jüpiter’in etrafını tarayacak ve onun çalkantılı atmosferinin, büyük manyetosferinin ve seyrek koyu halka gruplarının yanı sıra jüpiter’in uydularını keşfe çıkacak. Gezegen boyutundaki 3 uydunun buzul yğzeylerinin altında okyanusların var olduğu ve bu okyanusların yaşanabilir ortamlara işaret ettiği düşünülmekte.

Callisto ve Ganymede’in yerçekimsel etkisi uzay aracının yörüngesini ayarlamak için kullanılacak ve hedeflenen iki Europa yakın uçuşu, uydunun su haricindeki maddelerden oluşan buzlu yüzeyine ve yeraltının nasıl olduğu konusuna odaklanacak.

Aynı zamanda Callisto’nun yerçekimsel etkisi, yörüngesel eğiklik açısını yaklaşık 30° ‘ye yükseltmek için kullanılacak. Bu da bizlere Jüpiter’in kutup bölgelerini gözlemleme olanağı sağlayacak. Callisto’ya yapılan sık uçuşlar Callisto ve onun çevresindeki gök cisimleri için eşşiz gözlemler yapabilmeyi mümkün kılacak.

Yolculuk, Ganymede’in etrafında gerçekleşecek olan 8 aylık turla sona erecek ve bir uzay aracının buzlu bir uydu etrafındaki ilk gezisi olacak. Bu süre boyunca, JUICE detaylı araştırmalar yapacak ve buzlu uyduların çevreleriyle ilişkisini inceleyecek. JUICE kameralar, spektrometreler, bir buz radarı, bir altimetre, radyo-bilim deneyleri ve Jüpiter sistemindeki manyetik alanı ve yüklü parçacıkları izlemek için sensörle donatılacak.

Roketin taşıdığı yük, ESA Bilim Programı Komitesi tarafından 2013 yılının Şubat ayında onaylandı ve 16 Avrupa ülkesininin yanı sıra ABD ve Japonya’yı kapsayan bir ekip tarafından geliştirilecek.

 

Çevirme İşlemi: Damla Şahinbaş

Kaynak: ESA