Kanada'nın Edmonton Kentine Meteor Düştü

Kanada’nın Edmonton Kentine Meteor Düştü

Kanada'nın Edmonton Kentine Meteor Düştü

Andy Bartlett 10. kattaki evinin bolkonundan parçalanan meteoru dijital kamerasiyla görüntülemiş.

En bilinen meteor yağmurlarından olan Leonidlerin en yüksek sayıya ulaştıkları Kasım ayı ortasından ay sonuna geldiğimiz bugünlerde hala atmosfere giren meteor sayısı normalin üzerinde seyrediyor.

Kanada’nın Alberta Eyaleti’ne bağlı Edmonton şehri sakinleri 20 Kasım Perşembe günü hava kararmasından birkaç saat sonra gökyüzünde aniden parlayan bir cismin parlaklığını arttırarak yere doğru indiğini ve daha sonra da havada parçalara ayrıldığını gördüler.

Edmonton İlkyardım Koordinasyon Merkezi’nden Pierre Bolduc, şehir sakinlerinden yüzlerce ihbar telefonu aldıklarını belirterek, “Merkezi arayanların kimi büyük bir uçağın yanarak düşüp infilak ettiğini, kimi bomba patladığını, kimi de büyük bir yangın olduğunu haber verdiler. Biz de ilk önce şaşırdık ama ilgili yerlerden bilgi gelince halkı rahatlattık” dedi.

Kanada Kraliyet Astronomi Topluluğu üyesi Edmontonlu gökbilimci Alister Ling, meteorun düşüşünü baştan sona kaydettiğini ve görüntüleri Alberta Üniversitesi bilimadamları ile inceleyeceklerini söyledi.

Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP) yetkilileri de, ateştopu halinde yere çakılan ve “meteorit” haline gelen meteorun büyüklüğü ve özellikleri ile ilgili bilgilerin, Alberta Üniversitesi’nin yapacağı incelemeden sonra kamuoyuna açıklanacağını belirttiler.

Kaynak: NTVMSNBC ve CBSNEWS