Shelter Island

Katar 3 Yeni Ötegezegen Bulduklarını Duyurdu!

Bu 3 yeni sıcak Jüpiterler, ilk kez Katar tarafından 2011’den bu yana keşfedildi.

Katar Ötegezegen Araştırma ekibi, 3 yeni ötegezegen keşfini Kraliyet Astronomi Derneği’nin aylık tebliğlerinde yayımlanması için kabul edilen bir raporda açıkladı.

Shelter Island
Sanatçının gözünden yeni keşfedilen Qatar-3b, Qatar-4b ve Qatar-5b gezegenleri.
Telif Hakkı: QNA

Gezegenler Qatar-3b, Qatar-4b, ve Qatar-5b olarak isimlendirildi. Üçü de yörüngelerinde bulundukları yıldızlar etrafında sadece birkaç Dünya günü süresiyle dönen büyük bir gaz devi olan “sıcak Jüpiter” gezegenleridir. 3b ve 5b yaklaşık olarak 4.31 and 4.32 Jüpiter kütlelerindeyken, 4b ise 5.85 Jüpiter kütlesi civarında. Üçü de bir oranda Jüpiter’den daha büyük; 4b, Jüpiter’in yarıçapının 1.55 katı olarak en büyüğü. 3b yörüngesinde bulunduğu yıldızın etrafındaki dönüşünü 2.5 günde tamamlarken, 4b 1.8 ve 5b 2.87 günde tamamlar. Üç gezegeninde yörüngelerinde bulundukları yıldızlar yaklaşık olarak Güneş ile aynı boyutta.

Bu gezegenler, yıldızın ışığındaki karanlık noktalardan bir gezegenin varlığını açığa çıkartan geçiş yöntemi kullanılarak keşfedildi. Analizler boyunca, astronomlar Qatar-5b’in metalce zengin bir gezegen olduğunu da keşfetti. Bu daha sonraki, yeni nesil yıldızlardan geldiği anlamına geliyor. Yıldız füzyonunda, hidrojen-helyum füzyonunun yanısıra daha ağır elementler de kullanılıyor.

İsimlerden de anlaşılacağı gibi, bunlar Katar Ötegezegen Araştırma ekibi tarafından bulunan 3., 4. ve 5. gezegenimsi objeler. Keşfedilen 5 gezegenin tamamı da sıcak Jüpiter’dir. Büyük boyutları ve geçiş olaylarını daha yaygın hale getiren hızlı yörüngeleri sebebiyle tespit edilmeleri daha kolay. Bulunan son gezegen 2011’deki araştırmayla keşfedildi. O zamandan beri, bu araştırma ekibi kendi sistemlerini geliştirdi ve bünyelerine daha fazla teleskop ekledi.

Çevirme İşlemi: Tuğba Uçar

Kaynak: Astronomy Magazine