Kepler 715 Gezegen Kesfetti

Astronomlar Güneş Sistemi’nin dışında 715 yeni gezegenin bulunduğunu ve bunlardan 4’ünün Dünya’mızın 2 katından daha büyük olduğunu açıkladı. Bu keşifle birlikte galaksimizde varlığı tespit edilen gezegenlerin sayısı 1,700’ü geçti.

Telif Hakkı: NASA

Yeni bulunan geegenlerin hepsi çok-gezegenli sistemlerde yer alıyor ve çoğu görece küçükler. Bilimadamları toplam 305 yıldızın etrafında dönerken bulunan bu gezegenleri NASA’nın Kepler teleskobundan gelen verileri analiz ederken keşfetti.

Salı günü yapılan basın toplantısında NASA’da gezegen bilimcisi olarak çalışan Jack Lissauer,“Günümüzde bilinen gezegen sayısını neredeyse iki katına çıkardık,” dedi.

Kepler 2009 yılında fırlatıldı ve 4 yıldır önünden geçecek cisimleri tespit etmek için gözünü 160,000 yıldıza dikmiş durumda.

Kepler’in yeni bir gezegeni bulmak için bir yıldızla tam olarak aynı hizaya gelmesi gerekir, ki bu yörüngesinde bulundukları yıldız ile aralarındaki mesafe çok fazla olan gezegenlerin bulunmasını çok güç kılıyor. Bit gezegen ve yıldızın teleskop ile aynı hizaya gelmesine “transit” deniyor.

NASA’nın açıklamasını daha heyecan verici kılan şey ise bu gezegenlerin Dünya’dan 4,5 kat daha büyük olan en az 4 tanesinin yaşanabilir bölge adı da verilen “Goldilock Bölgesi’nde” yer alması. Bu bölgedeki gezegenlerin yaşamın temel şartlarından biri olan sıvı haldeki suyu bulundurma ihtimalleri çok yüksek.

Salı günü yapılan duyuruda Kepler’in çalışmalarının sadece ilk iki yılından bahsedildi ve ileride daha fazla gezegenin keşfedilme olasılığının çok yüksek olduğunun altı çizildi.

“Artık önceden bulunan ve duyurulan gezegen sayısının 20 katından fazla gezegen bulabilmek için gereken kapasitedeyiz,” dedi Lissauer ve ekledi: “Şimdiden keşfettiğimiz gezegen sayısı çok fazla olsa da Kepler’in 4 yıllık çalışmasının sonuçlarının tamamına ulaştığımız zaman yaşanabilir bölgede daha fazla gezegen bulabiliriz. Ancak daha fazla transite ihtiyacımız var.”

Bu başarı NASA’nın gezegen bulmada kullandığı yeni tekniğe dayandırılabilir. Bu yeni teknik gezegenlerin tek tek incelenmesindense potansiyel güneş sistemlerinin incelenebilmesine olanak sağlıyor. Bilimadamlarının bu metodu geliştirmesinde bir yıldızın etrafında genellikle birden fazla gezegenin dolandığını tespit etmeleri önemli bir etmen oldu.

NASA Kepler tarafından bulunan gezegenlerin %95’inin Dünya’dan 4 kat büyük olan Neptün’den daha küçük olduğunu açıkladı. MIT’de astronom olarak çalışan Sara Seager, Reuters’a yaptığı açıklamada bu büyüklükteki gezegenlerin galaksimizde gittikçe daha sık bulunduğunu söyledi.

“Kepler gerçekten nerede olursa olsun gezegenleri bulabiliyor,” dedi ve ekledi: “Bundan dolayı ileride daha fazla gezegen keşedilebileceğine dair inancımız tam.”

Kaynak: NASA