Bir gezegen

Kepler’in Başarısı

NASA'nın yeni Güneş Sistemi dışı gezegen avcısı Kepler Uzay Teleskopu, artık olağanüstü özelliklerini kullanmaya başladı. Science dergisinde yayınlanacak makaleye göre, Kepler Uzay Teleskopu, iyi bilinen bir gaz devinin atmosferini saptayabildi.

Bir gezegen

Sanatçının gözünden yıldızı etrafında dönen gezegen.

Telif Hakkı: NASA

Washington'da bulunan NASA merkezindeki Astrofizik dalı başkanı Jon Morse bu gidişattan çok menmun: "İlk 10 günde alınan bilgilerle, bu gezegenin atmosferini saptamak daha sadece başlangıç. Gezegen avı başladı!."

6 Mart 2009'da, Florida'daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü'nden fırlatılan Kepler Uzay Teleskopu, gelecek 3.5 yılı Dünya büyüklüğündeki ve 'Goldilocks Bölgesi' (Goldilocks Zone) olarak adlandırılan sıvı suyun bulunma olasılığının yüksek olduğu yerlerdeki gezegenleri arayarak geçirecek. Bunu da periyodik olarak yıldızın parlaklığındaki azalmaya göre bulacak.   

Atmosferi tespit edilen gezegen HAT-P-7. Çevresinde döndüğü yıldız Dünya'dan bin ışık yılı uzakta ve gezegenin yıldızı etrafındaki periyodu 2.2 gün. Gezegenin yıldızına yakınlığı da Dünya'nın Güneş'e yakınlığının 26'da biri. Bu da onu 'Sıcak Jüpiter' tanımına sokuyor.  

HAT-P-7 gezegeni, Kepler Uzay Teleskopu uzaya gönderilmeden önce bilindiği için Kepler Uzay Teleskopu buralarda araştırmalar yaptı. Teleskopun ölçtüğü değerlerin kesinliği araştırmacılara, gezegenin değişik evrelerdeki ışık azalmasını ve artmasını kesin olarak gösterdi. Aynı zamanda teleskop, gezegenin yıldızın arkasına geçtiği zaman ışığının tamamen kesilmesini de tespit etti. Bu kesilmeye 'örtülme' (occultation) adı veriliyor.

HAT-P-7 Işık Eğrisi
HAT-P-7 gezegeninin Dünya'dan ve Kepler Uzay Teleskopu'ndan parlaklık ölçümleri.
Telif Hakkı: NASA

Kepler Uzay Teleskopu gönderilen eşi görülmemiş detaydaki bilgileri iletti.  Işık eğrisindeki örtülmeden, dalga boyundan ve şeklinden gezegenin yaklaşık 2400oC 'deki atmosferi belirlendi. Örtülme sırasındaki zamanın yıldızın önünden geçerkenki zamanın karşılaştırılmasıyla gezegenin çembersel yörüngesi olduğu da keşfedildi.  

İlgili Bağlantılar:

Kaynak: Science@NASA