Active Image

Lovejoy Kuyruklu Yıldızı (C/2007 E2)

 

 Active Image

Avustralya'nın Brisbane kentinin Thorlands banliyosunda oturan Terry Lovejoy, 15 Mart 2007 günü fotoğraf makinesi ile gökyüzünü incelerken KY olduğunu sandığı bir cisim gördü ve fotoğrafını çekti. Bu fotoğraf 90 saniyelik 16 pozdan oluşuyordu. Terry pek emin olmadığı için Yeni Zelanda'da yine amatör bir gökyüzü fotoğrafçısı olan John Drummond'a keşfini anlattı ve ondan yardım istedi. Çünkü onun kişisel bir gözlemevi (Possum observatory) dolayısıyla teleskobu vardı. Drummond 16 Mart gecesi koordinatları bildirilen bölgenin fotoğrafını çektiğinde bunun gerçekten bir KY olduğu anlaşıldı. Hemen ABD Cambridge'de bulunan Uluslararası Astronomi Birliğinin merkezine (Central Bureau for Astronomical Telegrams, CBAT) bilgiler gönderildi ve yeni KY'ın resmi adı "C/2007 E2" olarak tescil edildi.

Lovejoy KY'ının gökyüzünde ilginç bir yörüngesi var. Bu yörünge tutulma düzlemi dediğimiz Dünya'nın yörünge düzlemine dik durumda. Dolayısıyla bulunduğu günlerde Güneş sistemine alttan yaklaşmaktaydı ve güney yarımküreden kuzeye yarıküreye doğru yol alıyordu.. 27 Mart günü enberi noktasından geçti, yani Güneş'e en yakın konumuna ulaştı. Enberi noktasında Güneş'e olan uzaklığı 163 milyon km oldu. Nisan'ın ikinci haftasından itibaren kuzey yarımküreden sabah tan aydınlığında gözlenmeye başlanacak ama bir KY en parlak haline enberi noktasında ulaşır, daha sonra gittikçe görünümü sönükleşir. Fakat Dünya'dan bakan bir gözlemci için KY'ın parlak görünmesi sadece bünyesel parlaklığına değil Dünya'ya yakın olmasına da bağlıdır. Lovejoy KY'ı bünyesel olarak gittikçe sönükleşiyor olmasına karşın bize yaklaştığı için onu gittikçe parlak göreceğiz.

Şu anda Oğlak ve yay takımyıldızları arasında olan Lovejoy, 20-25 Nisan tarihlerinde Samanyolunu geçecek ve Kartal takımyıldızına girecek. İşte bugünlerde de Dünya'ya en yakın konumda yani 66 milyon km uzakta olacak. Kesin bir tarih verilmemesinin nedeni KY'ın yörüngesi tam kesin olarak tahmin edilememesi. O gün Lovejoy en parlak halinde kendisine bize gösterecek ama yine de çıplak gözle görülmeyecek. Gözümüz ile en sönük gördüğümüz yıldız 6. kadir iken, Lovejoy bu yakın konumunda 7. kadirden görülecek. Sabah karşı saat 3'de tam tepemizden geçecek Lovejoy'u görmek istersek küçük bir dürbüne veya teleskoba gereksinmemiz var.

Alıntı: TUG  – Ethem Derman

15 Nisan sabahı saat 04:00 daki gökyüzü için: tıklayınız 

 

Active Image