Shelter Island

YEŞİL KUYRUKLUYILDIZ LOVEJOY’UN MUHTEŞEM FOTOĞRAFI

Yeşil renkli bu kuyrukluyıldız, Ağustos 2014’te Avustralyalı Terry Lovejoy tarafından keşfedildi. Ardından kaşifinin soyadı verilerek tüm dünyada Lovejoy Kuyrukluyıldızı olarak ün saldı. Lovejoy’un bu fotoğrafı, Dünya’nın 570 megapiksellik en güçlü dijital kamerası ile çekildi. Lovejoy, fotoğrafın çekildiği tarihte 82 milyon kilometre uzaklıktaydı. Ancak bu mesafe, 8 milyar ışık yılı uzaklığa bile hassas olan bir Karanlık Enerji Kamerası için kısa bir mesafe. Bu kamera, Şili’de And Dağları’nın yükseklerine kurulmuş olan Cerro Tololo Inter-Amerikan Gözlemevi’ndeki 4 metrelik Blanco teleskobuna monte edilmiştir.

Shelter Island
Fermi Karanlık Enerji Kamerası ile çekilen Lovejoy Kuyruklu Yıldızı ( 27 Aralık 2014)
Telif Hakkı: Fermilab’dan Marty Murphy,Nikolay Kuropatkin, Huan Lin ve Brian Yanny

Fermilab’ın Karanlık Enerji Kamerası, modern kozmolojinin en büyük gizemlerinden karanlık enerjiyi kısa bir süreliğine araştırmaya ara verdi. Bu sırada Lovejoy Kuyrukluyıldızı’nın muhteşem bir görüntüsünü yakaladı. Resimdeki her dikdörtgen şekil, kameranın 62 ayrı bölgesinden birine karşılık geliyor.

Kamera, karanlık enerjinin doğasını ortaya çıkarmak için tasarlandı ve Karanlık Enerji Araştırmaları’nın bir parçası olarak güney yarımküredeki gökyüzünü sürekli tarıyor. Kütleçekim kuvvetine ters yönde etki eden gizemli bir çekim kuvveti var. Bu çekim kuvvetine ve dolayısıyla evrenin sürekli artan bir hızla genişlemesine, karanlık enerjinin neden olduğu düşünülüyor.

 


Çevirme İşlemi: Seda Baştürk

Kaynak: www.space.com

www.earthsky.org