Mars'a 4 Gün Kala...

Mars’a 4 Gün Kala…

Mars'a 4 Gün Kala...

Sanatçının gözünden Curiosity’nin indirilme anı.

Telif Hakkı: NASA / JPL – Caltech

Mars’a  4 gün kala Curıosity uzay aracı (Mars Araştırma Laboratuarı) şu an kendine özel olarak tasarlanmış gezegene giriş, alçalma ve iniş programının kontrolü altında uçuyor ve Kızıl Gezegen’e ve kaderiyle yüzleşmeye yaklaştıkça hız kazanmaya devam ediyor.

Curiosity Salı gecesi attığı tweette kendine has giriş, alçalma ve iniş programını etkinleştirdiğini ve Kızıl Gezegen’e 5 gün sonra ineceğini belirtti.

Uçuş takımı Curiosity’nin donanım sistemlerini ve uçuş yörüngesini izlemeye heyecanla devam ediyorlar çünkü bu proje NASA’nın şu ana kadarki en büyük ve en zorlu projelerinden biri. Dün, uçuş takımı Curiosity’nin iniş motorunu kontrol eden ve giriş, alçalma ve iniş programına geçişi için geminin ayarlarını düzenleyen mekanik sistemin hafıza testlerinin başarıyla üstesinden geldi. Ayrıca  uzay gemisinin donanımsal fişekleme düzeneklerini çalışır hale getirdiler.

Curiosity’de işler yolunda ve gayet sağlıklı gözüküyor.Eğer hedeflenmiş iniş elipsinin daha iyi ayarlanması gerekirse,yörüngenin ayarlanması için ek olarak iticilerin ateşlenmesi bekleniyor.

İlgili Bağlantılar:

Kaynak: Universe Today