Active Image

Mars’ın Yakınından Astroit Geçecek

 

WASHINGTON- Nasa tarafından desteklenen bir grup astronom, 2007'nin başlarında Mars’ın yörüngesiyle kesişerek bu gezegenin yakınından geçecek olan 50 metre büyüklüğünde bir asteroid keşfetti. Astronomlar ve NASA’nın Yakın-Dünya Nesneleri Merkezi (Jet Motoru Laboratuvarı, Pasadena, Kaliforniya) tarafından yapılan açıklamaya göre asteroid 30 Ocak 2008 günü Mars’ın 30.000 mil yakınından geçecek.

 

Çeviri: ODTÜ AAT 

Kaynak: NASA 

 Active Image

2007 WD5

 

 

Active Image
2007 WD5 asteroitinin geçmesi ihtimal olan rota.
Asteroid, 30 Ocak 2008 tarihinde işaretlenmiş noktaların birisinden geçecek 

 

Şu ana kadar 2007 WD5 isimli asteroidin Dünya ile Mars arasındaki mesafenin yarısında bulunduğunu ve saatte 27.900 mil hızla yol aldığını belirten Yakın-Dünya Nesneleri Merkezi müdürü Don Yeomans, “Önümüzdeki beş hafta boyunca , gözlemlerimizden daha detaylı bilgiler elde etmeyi bekliyoruz, böylelikle asteroitin yörüngesiyle ilgili saptamalarımızı daha da hassaslaştırabiliriz” dedi.

NASA daha önceden beri, Dünyanın yakınından geçen asteroidlerin tesbitini ve yörüngelerinin tayinini yapıyor. “Yakın-Dünya Nesneleri Tesbiti” programı (orijinal adıyla “Spaceguard”), bu tesbit edilen asteroidlerin yörüngelerini çizerek, eldeki veriler ışığında gezegenimiz üzerinde bir tehlike unsuru oluşturabilecek olanlarını belirliyor.

2007 WD5 asteroidi 20 Kasım 2007’de, NASA’nın desteklediği ve orijinal ismi “Catalina Sky Survey” olan gökyüzü inceleme programıyla keşfedildi. Keşfedildiği tarihten itibaren, Dünyanın yakınından geçen bir asteroid olduğu için, gözlem listesine alındı. NASA’nın Spacewatch (Arizona) ve Magdalena Ridge Gözlemevi’nin (New Mexico) topladığı bilgiler ışığında bilim adamları asteroitin Dünya’ya çarpma olasılığının bulunmadığını, fakat Mars’a çarpma ihtimalinin bulunduğunu belirttiler. Bu durum, 2007 WD5 asteroitini, Dünya’nın yakınından geçen ve Mars’a çarpma ihtimali olan ilginç bir gökcismi kılıyor.

 

Active Image
2007 WD5 asteroitinin şu anki konumu.
Asteroit Dünya'nın yörüngesine yakın bir geçiş yaparak Mars'a doğru yol almaya başladı. 

 

Asteroitin yörüngesindeki kesin olamayan ölçümler neticesinde, Mars’a çarpma ihtimalinin 1e 75 olduğu vurgulanıyor. Eğer budüşük ihtimalli olay gerçekleşecek olursa, çarpışmanın etkisi NASA tarafından Mars’a yollanan “Opportunity” kaşifinin de şu sıralar gezmekte olduğu kuzey bölgelerde hissedilecek.

Mars’ın buna benzer çarpışmaları, yaklaşık bin yıllık zaman dilimleri arasında yaşadığını belirten Steve Chesley (Jet Motoru Laboratuvarı),  asteroitin Mars’a düşmesi durumunda çarpışma hızının 30.000 mile yakın olacağını ve çarpışma etkisinin yaratacağı kraterin genişliğinin yarım milden daha fazla olacağını sözlerine ekledi. Şu günlerde Opportunity, Mars yüzeinde buna benzer bir çarpışmanın sonucunda ortaya çıktığı düşünülen bir krateri inceliyor.

Böyle bir çarpışma muzzam büyüklükte bir enerji açığa çıkarır. Buna çok benzeyen bir çarpışma 1908 yılında Dünya üzerinde, Tunguska’da (Sibirya) gerçekleşmişti. Fakat bu olayda bir krater oluşmamıştı. Asteroid, Dünya’nın kalın atmosferinde yanarak büyük kütle kaybına uğramış, ve bu etkinin soncunda atmosferde meydana gelen patlamalar eşliğinde açığa çıkan enerji, insanların yaşamadığı büyük bir ormanlık alanı yerle bir etmişti.

 

Active Image
1908'de Sibirya'nın Tunguska bölgesinde yaşanan patlamar,
olayın asteroid kaynaklı bir etkiden dolayı gerçekleştiğinin belirtisiydi. 

 

NASA ve ortakları, 2007 WD5 asterotinin yörüngesini izlemeye devam edeceklerini, yeni bilgiler elde edilmesi durumunda Ocak ayında yeni bir duyuru yapacaklarını belirttiler.

 

Çeviri: ODTÜ AAT 

Kayak: NASA