Shelter Island

NASA’nın MAVEN Görevinde, Mars’ın Atmosferini Güneş Rüzgârları’nın Yok Ettiği Bulundu

MAVEN görevinden gelen sonuçlara bakarak, bilim insanları Mars’ın atmosferinin Güneş rüzgârları tarafından ne kadar hızda gaz kaybettiğini belirlemiş oldular. Veriler, Mars’ın atmosferindeki erozyonun Güneş fırtınaları esnasında kayda değer miktarda arttığını gösteriyor.

NASA’da çalışan bir astronot olan John Grunsfeld bu konu hakkında şunları söylüyor: “ Görünüşe göre Mars’ın kalın atmosferi, yaşamın oluşması için gereken ana maddeyi, sıvı suyu, üretmek için yeterince sıcaktı. Mars’ın atmosferine ne olduğunu anlamak, bizim için gezegen atmosferlerinin evrimsel gelişimini anlamakta önemli bir basamak olacak. Bir gezegeni mikroplara ev sahibi olabilecek şartlara getiren değişimleri öğrenmek özellikle NASA’nın Mars’a yolculuk görevi için büyük önem teşkil ediyor.”

MAVEN’dan gelen değerler, Güneş rüzgârlarının Mars’ın atmosferinden saniyede yaklaşık 100 gram gazı kopardığını gösteriyor. MAVEN görevinin araştırma müdürü olan Bruce Jakosky, bunu şu şekilde betimliyor: “ Her gün çok az miktarda bozuk paranın bir yazar kasadan çalındığını düşünün. Belli bir zamandan sonra bunun etkisi belli olacaktır. Mars’ın atmosferinin Güneş fırtınaları sırasında daha fazla gaz kaybettiğini biliyoruz. Buradan da anlıyoruz ki bu kaybın hızı milyonlarca yıl önce, Güneş daha genç ve aktif olduğu zamanlarda daha fazlaydı.”

Shelter Island
Telif Hakkı: NASA/GSFC

MAVEN aynı zamanda Mart 2015’de Mars’ın atmosferine vuran Güneş fırtınalarının gaz kaybının hızını arttırdığını buldu. Bu durum da Mars’ın iklimin değişiminin büyük ölçüde Güneş fırtınalarını yüzünden olduğunu gösterdi.

Güneş rüzgârları çoğunlukla proton ve elektronlardan oluşan ve Güneşin atmosferinden saatte 1 milyon mil hızda hareket eden bir akıntıdır. Güneş rüzgârları tarafından Mars’ın atmosferine çarpan manyetik alan, tıpkı Dünya’daki türbinlerin elektrik üretmesi gibi bir elektrik alan oluşturuyor. Bu elektrik alan, Mars’ın üst atmosferindeki yüklü gaz atomlarının hızını arttırarak onları uzaya doğru yolluyor.

Mars’ın yüzeyindeki eski bölgeler bir zamanlar Mars’ta bol miktarda su bulunduğuna işaret ediyor. Nehir yataklarının ve vadilerin izleri yalnızca sıvı suyun var olmasıyla ortaya çıkabilir. Bu durum da bilim insanlarını, Mars’ın milyarlarca yıl önce çeşitli nehirlere, göllere ve hatta okyanuslara sahip olduğu fikrine getiriyor.

MAVEN görevi, Mars’ın atmosferinin ne kadarını ve suyunun neden yok olduğunu bulmak amacıyla 2013’de başlatıldı. MAVEN hala görevini yapmaya devam ediyor ve kasım ayının 16’sına kadar da görevini yapmaya devam edecek.

 

Çevirme İşlemi: Ataberk Teknekaya

Kaynak: Science Daily