Active Image

Mars’tan Gelen Yüksek Çözünürlük

NASA'nın Phoenix Mars Lander aracındaki bir mikroskop,  Mars'dan gelen en yüksek çözünürlükteki kum ve toz fotoğrafını gönderdi. Bu ayrıca başka bir gezegenden gelen en yüksek çözünürlükteki fotoğraf!

 

 

 

 

 

NASA Jetli İtki Laboratuvarı

 Active Image
Fotoğraf iniş sırasında ortaya çıkan toza maruz kalmış 3mm çapındaki silikonu gösteriyor.
NASA 

Görevin Optik Mikroskop'u iniş sırasında ortaya çıkan insan saçının 1/10'u çapındaki toz parçacıklarını görüntüledi.

Pasedana,Kalifornya'daki NASA Jetli İtki Laboratuvarı(JPL)'ndan Michael Hecht "Mars yüzeyindeki minarel çeşitliliğini gösteren gezegen araştırmalarında şimdiye kadar karşılaşılmamış ölçekte resimlere sahibiz" dedi. Hecht, Phoenix'in Mikroskop, Elektrokimya ve İletkenlik Tahlilcisi(MECA) adlı aygıtın liderliğini yürütüyor.

Phoenix aynı zamanda Perşembe günü ilk toprak örneklerini toplamak için emirler aldı. Emirler ilk olarak Çarşamba günü gönderilmişti fakat NASA'nın Mars Odyssey uydusu kısa bir süreliğine kendisini askıya aldığı için Phoenix'e ulaşamadı.

Phoenix görevi, Denver'daki Lockheed Martin'in geliştirme ortaklığıyla JPL'deki proje yönetimiyle Arizona Üniversitesi'ndeki Smith tarafından yürütülüyor. Uluslararası katkılar Kanada Uzay Ajansı'ndan, İsviçre'deki Neuchatel Üniversitesi'nden, Danimarkada'ki Kophenag Ve Aarhus üniversitelerinden, Almanya'daki Max Planck Enstitüsü'nden ve Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü'nden geliyor.

Phoenix hakkında ayrıntılı bilgi için:  http://www.nasa.gov/phoenix ve http://phoenix.lpl.arizona.edu adreslerini ziyaret edin.