Curiosity Hakkında

 

Sanatçının gözünden Curiosity’nin hedefini incelemesini sağlayan lazer sistemi

Telif hakkı:NASA / JPL – Caltech

Curiosity veya “Mars Science Laboratory” (MSL) için NASA uzmanları, Güneş Sistemi’nin bir başka gezegenine şimdiye kadar gönderdikleri en kapasiteli robot olduğunun altını çiziyor.

 

Curiosity, 570 milyon km yol katettikten sonra atmosferi Dünya’nın atmosferinden 100 kat daha ince olan Mars’a 6 Ağustos’ta iniş yapacak. İnişin son 7 dakikası kritik 7 dakika olarak biliniyor. Bu süre içinde gökyüzünde hızla süzülen araç saniyede 5900 metre hızdan saniyede yaklaşık 1 metre hıza kadar düşecek.

Gale kraterine yapılacak inişin başarılı olabilmesi için uzay aracı üst atmosfere girdiğinde kaya gibi düşmek yerine bir kanat gibi uçarak kendini kontrol edecek. 1 tonluk robotu yere indirebilmek için geçmişte kullanılan hava yastığı yöntemi, ağırlıktan dolayı işe yaramayacak. Bunun yerine NASA mühendisleri bir çeşit gökyüzü vinci tasarladı.

Mars’ın atmosferinin ilk tabakalarına girdikten sonra süpersonik paraşütünü açıp kapsülden ayrılacak Curiosity’yi toprağa, bu yeni geliştirilen vinç sistemi indirecek. Küçük roketler yere yaklaşıldığında devreye girerek uzay aracını yavaşlatacak ve kontrollü bir inişe imkan tanıyacak. Daha sonra naylon kordonlarla robot yavaş yavaş yere indirilecek. NASA ekibi, Mars’ın gezegenimize çok uzak olmasından dolayı, dünyanın en büyük, süpersonik paraşütüyle iniş yapacak uzay aracından en az 15 dakika haber alamayacak.

Bir araba boyutunda olan ve radyoaktif plütonyumun parçalanması sonucu açığa çıkan sıcaklıkla çalışan robotun, Kızıl Gezegen’de bir Mars yılı(687 Dünya günü) geçirmesi bekleniyor.Curiosity,900 kilo ağırlığında ve daha önce gönderilen Spirit ve Opportunity’den 2,5 kez daha uzun ve 5 kat daha ağır tekerlekli bir robot.

Yüksek çözünürlüklü kamerası(toplamda 17 adet kamerası var.) ve 7 metre mesafeden hedefini inceleyebilen lazer sistemine sahip altı tekerlekli robotun, kayanın içini 6 santimetre delme kapasiteli 2,1 metre uzunluğunda eklemli bir kolu da bulunuyor. Toplanan numuneler analiz edilmek üzere robotun içindeki iki laboratuvardan birine iletilecek.

Curiosity özel olarak tasarlanmış bu robotik kolunu kullanarak mars kayalarından ve toprağından örnekler toplayarak kendi içinde bulunan bu laboratuarlarda kimyasal ve mineralleri analiz edebilecek.

Taşıdığı 10 bilimsel cihazla, kaya parçalarının kimyasal tahlilini yapacak Curiosity, indiği Gale kraterinde yaşam için organik unsurlar bulunup bulunmadığını inceleyecek.

Proje değeri 2,5 milyar dolar olan Curiosity’nin bir de meteoroloji istasyonu bulunuyor.

Nasa uzmanları, Mars’a Curiosity’yi kondurmanın, bu gezegene sanal olarak 200’den fazla bilim adamı göndermek gibi olduğunu belirterek, “Hayallerimizin makinası” diyor ve beklentilerini dile getiriyorlar.

 

Kaynak:‘NASA’