Müjde! Alpha Centauri Sisteminde Dünya Benzeri Gezegen Bulundu

Bilimadamları Dünya’ya en yakın, sadece 4.3 ışık yılı uzaklıkta olan yıldız sisteminde dolaşan bir gezegen buldu!

Alpha Centauri sistemi -Dünya’ya en yakın, sadece 4.3 ışık yılı uzaklıkta olan yıldız sistemi- uzay ve gelecek hakkında kafa yoran kişilerin düşlerinde onyıllardır önemli olmuştur. Bugünlerde bu yıldız sistemi, Avrupalı astronomların Alpha Centauri yıldız sisteminde yaklaşık Dünya’mızın kütlesine sahip bir gezegen bulduklarını açıklamalarıyla birlikte, bu yıldız sistemi daha da ilgi çekici bir hal aldı. Alpha Centauri B’nin etrafında dolanan bu gezegen aynı zamanda şimdiye kadar keşfedilen Güneş benzeri bir yıldızın etrafında dolanan en ufak gezegen olma özelliğine sahip. Astronomlar gözlem sonuçlarını bugün – 17 Ekim 2012 – günü Nature dergisi online nüshasında yayınladılar.

Sanaçtı bu resimde Alpha Centauri B ve gezegenini, Güneş ve Alpha Centauri A ile birlikte betimlemiş.

Alpha Centuari sistemi, birbirinin çevresinde dönen Alpha Centuari A ve Alpha Centuari B yıldızları ve onlara kütleçekimsel olarak bağlı olan Proxima Centuari’den oluşuyor. Gezegenin çevresinde döndüğü Alpha Centuari B, Güneş’imizden biraz daha küçük bir yıldız. Ancak gezegen, yıldızına yalnızca 6 milyon kilometre yakınlıkta. Güneş’e en yakın gezegen Merkür’ün 80 milyon kilometre uzaklıkta olduğunu  düşünün. Bu nedenle gezegen, yıldızın “yaşanabilir bölge”sinde yer almıyor. Bu da gezegende yaşam olması olasılığını neredeyse sıfırlıyor.

Normalde gezegenler yıldızın çevresinde dönmez. Gezegen ve yıldız, birbirinin kütle merkezi çevresinde dönerler. Kütle merkezi çoğunlukla yıldızın içinde kalır, bu da yıldızın çok minik yalpalanmasına neden olur. Bu yalpalanmayı ölçebilecek hassalıkta aletler sayesinde orda bir gezegen olup olmadığını anlayabiliyoruz. Bu gezegen de Alpha Centuari B’deki yalpalanmalar sayesinde bulundu.

Bize en yakın yıldız sistemi Alpha Centuari’den bir fotoğraf.

Telif Hakkı: ESO/Digitized Sky Survey 2, Davide De Martin

Kaynak: EarthSky