NASA’nın Değiştirilmiş Mikropları Uzayı Yaşanabilir Hale Getirebilir!

NASA’nın Ames Araştırma Merkezi yöneticisi Salı günü düzenlenen konferansta yapay mikropların uzayı yaşanabilir kılmaya yardım edebileceklerini söyledi.

S. Pete Warden NASA’nın yıllık Yenilikçi İleri Kavramlar konferansında mutasyona uğramış bakterilerin Mars veya Ay türü yerlerde  solunabilir hava gibi yaşam için gerekli bileşenleri sağlayabileceğini söyledi.

“Bakteri genomunu bize uzayda yaşam için yardımcı olmasını sağlayacak şekilde değiştirebiliriz.” dedi.


Sentetik Biyoloji Girişimi adlı yeni bir NASA projesi siyanobakteri veya mavi-yeşil alg’lerin genomlarını baz alarak Mars ve Venüs gibi zehirli atmosferlere sahip gezegenleri yaşanabilir kılacak “tasarımcı mikroplar” üzerine çalışıyor.

Pete Warden ayrıca “Bu çalışma başlangıçta uzayda yaşamın temel iskeleti olacak.” dedi. Girişimin başında Moffett Field’daki Ames Araştırma Merkezi’nden Lynn Rotschild bulunuyor.

Lynn Rotschild, “ Mars’ta yaşadığımız ve hammadde yerine bilgi iletip istediğimiz şeyi yazıcıdan çıkardığımız bir gelecek hayal etmek zor değil.” dedi.

Bu mikroplar güneş ışığını kullanarak fotosentez yapıyorlar ve  karbonhidrat ve oksijen üretmek için de su ve karbondioksit kullanıyorlar.

Bu gibi canlılar biyoloji ve mühendisliğin birlikteliğinden oluşan Sentetik Biyoloji ile üretilecekler. Bu bilim dalının uygulayıcıları, mikroplara belirli işlevleri kazandıracak genleri yerleştirecekler.

NASA’nın Yenilikçi İleri Kavramlar Sempozyumu her sene yenilikçi, teknik açıdan güvenilir ve ulusumuzun Güneş Sistemi’mizi ve evrenimizi daha iyi anlamak olan gayesini gerçekleştirecek kavramlar aramak amacıyla düzenleniyor.

Kaynak: Sci-Tech Today