NASA’nın En Yeni Mikro Uydusu FASTSAT Başarıyla Fırlatıldı.

NASA’NIN hızlı ve ekonomik bilim & teknoloji uydusu, FASTSAT  Cuma günü Amerika zaman birimi olarak 19:25 CST de Alaska’daki Kodiak Adası’ndaki Kodiak Fırlatma Birimi’nden başarıyla fırlatıldı. FASTSAT alçak Dünya yörüngesine çok sayıda küçük yük taşıyarak araştırmacılara uzayda özerk bir uydu üzerinden az maliyetli bilimsel ve teknolojik araştırmalar yapabilmeleri için çeşitli fırsatlar yaratmasıyla nadir bir özellik kazanıyor.

FASTSAT Kodiak, Alaska’dan fırlatıldı.
Telif Hakkı: Steven Young/SpaceFlightNow.

FASTSAT Minotaur IV roketinden fırlatılmasından ortalama 22 dakika sonra ayrıldı. Dünya’dan 46 mil yükseklikte alçak Dünya yörüngesine giren uyduyu NASA’nın yer istasyonu uyduyu izleyerek etkinleştirdi. Küçük uydunun komuta merkezi NASA’nın Marshall Uzay Uçuşu Merkezi’ndeki Huntsville Operasyon ve Bilim Kontrol Merkezi’ne yerleştirildi.

“Bu dönüm noktası; tasarlamak, oluşturmak ve test etmek için yorulmaksızın çalışan FASTSAT takımımız için bir vasiyet niteliğinde.” Diyor Mark Boudreaux, proje koordinatörü, Marshall Merkezi. Boudreaux ayrıca takımın yüklenebilen yük miktarını arttırdığını ve ESPA Savunma Bölümü yapılandırılabilir fırlatma araçlarıyla sürüş paylaşımı fırsatlarını artırabilmek için Gelişmiş Genişletilebilir Fırlatma Aracı İkincil Yük Adaptörü (ESPA)’nü destekleyebilecek şekilde tasarladıklarını belirtti.

Fırlatıldıktan ilk 11 gün sonra, uzaygemisi ve 6 yerleşik atmosferik ve teknoloji uygulaması deneyi yörüngedeki komuta aşamasına geçecek. Komuta bölümü tamamlandığında sonraki 180 gün bilimsel operasyonlara odaklanacak. Her bilim aracı için işleyiş kontrolü ve performans analizi yapılacak ve ardından her deney tek tek amacı doğrultusunda uygulamaya konulacak.Bilimsel aşama tamamlandıktan sonra uzay aracının ek nitelikleri diğer uçuş imkânlarını test etmek için uygulamaya konulacak. Bu uygulamalar uzay aracının tüm yeteneklerini bir arada test etmek için birbiriyle paralel olarak denenecek ki bu ortalama 100 gün sürecek. Tüm bu görev aşamasının da tamamlanmasından sonra kapanma emri gönderilecek ve uzay aracı devreden çıkarılma aşamasına girmiş olacak.

Yaklaşık 200 kilo ağırlığında olan Mikro uydu FASTSAT görev zamanı boyunca bilimsel ve teknolojik araştırma operasyonları için taşımaya ihtiyaç duyacağı tüm kaynakları içeren bilimsel bir laboratuar şeklinde. FASTSAT, güç yönetimi, deneysel bilgilerin yüklenebilmesi için depo, deney kontrolü, yer istasyonuyla iletişim, konum kontrolü için itici güce ihtiyaç duymayan bir mekanizma ve gezinim için GPS sistemi içerecek şekilde geliştirildi.

FASTSAT, STP-S26 görevi doğrultusunda NASA ve Birleşik Devletler Uzay Savunması Test Programı Bölümü ortaklığında fırlatıldı. Uydu, Huntsville Bilim&İcat ve Dynetics A.Ş Von Braun Merkezi ve Marshall Merkezi ortaklığında tasarlandı, geliştirildi ve test edildi. DYnetics yeni mikro uydu için kılavuz mühendislik, üretim ve kara harekâtı hizmetlerini sağladı. Huntsville’deki Alabama Üniversitesi gibi 13 Huntsville bölge firması da proje takımında yer aldı.