Shelter Island

NEW HORİZONS UZAY ARACI GÖREVİ VE 14 TEMMUZ’DA PLÜTON’DAN YAKIN GEÇİŞİ

NASA, New Horizons Uzay Aracı’nın Plüton’a en yakın mesafeden geçişinin, Temmuz ayının ortasında gerçekleşeceğini duyurdu. Bununla birlikte NASA, uzay aracının bu görevinin daha önce hiç denenmemiş olduğunu web sitesinde açıkladı. New Horizons yakında Güneş Sistemi’mizin en uzak noktalarında araştırmalarına başlayacak. Bu deneyimin, Florida Uzay Üssü’nde başlamış 3.6 milyar mili aşkın tarihi bir yolculuk olduğu söylenebilir. Görevin içeriğinde yer alanlar ise irili ufaklı uydulara ve Kuiper Kuşağı’na sahip sistemiyle Plüton’un, daha önce hiç olmadığı kadar yakın fotoğraflanmasını ve bilimsel gözlemlerinin kaydedilmesini sağlamak.

4 Temmuz’da uzay aracının güvenlik moduna girmesiyle meydana gelen aksaklık ise uçuşu etkilemeyecek. NASA’dan Jim Green konuyla ilgili olarak ”Takımımız sorunu çabucak tespit edip uzay aracının düzgün çalışabilmesini sağladığı için memnunum. Şimdi ise harekatımıza, rotamız Plüton’a doğru kaldığımız yerden devam ediyoruz.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Shelter Island
Telif Hakkı: NASA

Plüton’u keşfiyle tanınan Amerikan Astronom Clyde Tombaugh’ın küllerinin küçük bir kısmının da içinde bulunduğu New Horizons Uzay Aracı, bu asıl görevi yerine getirebilmek için 9 yılı aşkın bir süre yol aldı ki, bu da daha önceki tüm uzay görevlerine kıyasla daha uzak mesafe ve daha uzun zaman demek. Aracın Plüton ve Sistemi’ne yakın uçuşunun 14 Temmuz 2015 tarihinde başlaması bekleniyor. Bu yakın geçiş sayesinde Güneş Sistemi’nin keşfi, elimizdeki bilimsel verilerin kapsamı genişletilerek temel anlamda tamamlanmış olacak.

Uzay aracının görevini gerçekleştirdiği âna NASA’nın gözünden tanıklık edebilmek de mümkün. En yakın geçiş ânı için gerisayım, bugüne kadar elde edilen veriler ve New Horizons’tan beklenenler dahilinde 14 Temmuz’da NASA TV’den canlı olarak aktarılacak.

NASA TV Schedule

Ayrıca New Horizons, Plüton’un yeni fotoğraflarının yanısıra yeni bulgular da elde etti. Uzay aracının kızılötesi spektrometresi, Plüton’un üzerinde donmuş metan saptadı. Astronomlar Plüton’daki bu kimyasal bileşeni ilk olarak 1976 yılında Dünya’dan gözlemlemişti. New Horizons takım lideri Will Grundy ise ”Plüton’da metan olduğunu biliyorduk fakat bunlar ilk somut verilerimiz, yakında Plüton’daki buz halindeki metanın, cismin bir bölgesinden diğerine farklılık gösterip göstermediğini tespit edebiliyor olacağız.” şeklinde haber verdi.

Dünya’da yeraltında kokusuz, renksiz bir gaz olarak bulunan metan, Plüton’da en ilkel haliyle Güneş Sistemi’ni 4.5 milyar yıl önce oluşturan Güneş Bulutsusu’nun (Solar Nebula) kalıntısı olarak bulunuyor olabilir.

'Shelter Island' 3 - D

Çevirme İşlemi: Büşra Kemer

Ana Kaynak: NASA