Tempel 1 Kuyruklu Yıldızı’nın Yeni Görüntüleri

NASA’nın Stardust (Yıldıztozu) uzay aracı ile elde edilen kuyruklu yıldız Tempel 1’in görüntüleri arasında, 2005 Deep Impact (Derin Darbe) göreviyle oluşan kraterin fotoğrafı da mevcut.

Bu görüntü çifti, NASA’nın Deep Impact (Derin Darbe) uzay aracının çarpmasıyla açılan bölgenin öncesini ve sonrasını gösteriyor. (Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.) © NASA/JPL-Caltech/ Mayland Üniversitesi/Cornell

Uzay aracı kuyruklu yıldıza en yakın uçuşunu (yaklaşık 178 kilometre) 14 Şubat Pazartesi günü TSİ 18.40’ta yaptı. Stardust uzay aracı kuyruklu yıldızın yüksek-çözünürlüklü 72 görüntüsünü elde etti.

 

Uzay aracı, Tempel 1’in çekirdeğinde bulunan toz ve atmosferindeki bulutlara ilişkin 468 kilobayt veri topladı. Araç, görevin Stardust-NExt denen ikinci aşamasında bulunuyor. Birinci aşamasını ise 2006’da kuyruklu yıldız parçacıkları toplayarak ve onları Dünya’ya geri getirerek tamamladı.

Stardust-NExt görevinin amaçları arasında; 2005 Derin Darbe görevinde de görülen, kuyruklu yıldızın yüzeyindeki değişiklikleri incelemek, yüzeyde yeni araziler görüntülemek ve 2005 görevinde oluşan krateri görüntülemek bulunuyor.

 

Kaynak: NASA