Opportunity Santa Maria Krateri’nde

NASA’nın mars keşif robotlarından Opportunity, Santa Maria adı verilen yaklaşık 90 metre (295 feet) çaplı, futbol sahası boyutlarındaki kratere ulaştı. Keşif ekibinin planı, bir kaç hafta boyunca kameralarını ve spektrometrelerini kullanarak krateri ve kraterde bulunan kayaçları inceleyip analiz etmek.

 

 

NASA’nın Mars Araştırma Robotu Opportunity’nin çektiği bu 360 drecelik görüntü, bir futbol sahası büyüklüğündeki Santa Maria adlı kratere ait.
Telif Hakkı: NASA/JPL – Caltech

16 Aralık günü Opportunity’nin navigasyon kameralarından alınan görüntülere dayanarak, kraterin keskin köşeleri ve kayaçlarının kraterin oluşumuna sebep olan çarpışmadan oluştuğu belirlendi.

Opportunity’nin öngörülen 3 aylık birincil görevi Nisan 2004’ te sona ermişti, o günden bu zamana kadar fazla mesai yapan Opportunity ekibinin önümüzdeki planı ise; Santa Maria’daki araştırmanın tamamlanmasının ardından, 22 km. (14 mil) çaplı Endeavor Krateri’ne yapmakta olduğu uzun süreli yolculuğuna devam etmesi yönünde.

Kalifornia Teknoloji Enstitüsü’nde bulunan NASA Jet İtici Laboratuarı’ndan kontrol edilen Mars Keşif Gezgini projesi ile ilgi daha fazla bilgi için http://marsrovers.jpl.nasa.gov/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Çevirme İşlemi: Umutcan AKAR

Kaynak: NASA