orion

Orionid Meteor Yağmuru Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yılda bir kez gerçekleşen Orionid Meteor Yağmuru’nda, bu yıl 21-22 Ekim’in şafak vaktinden önce çok sayıda meteor geçişinin gözlemlenmesi bekleniyor. Meteor yağmurunun yoğun olduğu zaman içerisinde belki de saat başı 10 ile 20 arası meteor geçişi gözlemlenebilir.

Bu Yılın Orionid Meteor Yağmuru’ndan Ne Bekleniyor?

En iyi görülebileceği zamanlar Güneş’in doğuşundan hemen önce ve Ay battıktan sonra olacak. Bu yılın meteor yağışında, gecenin büyük bir kısmında parlak bir ay olacak ama gün doğmadan önceki bu saatler Ay’ın izlenebileceği en iyi anlar. Ay’ın batış saatlerini bulunduğunuz konuma göre bu linkten bulabilirsiniz: http://www.sunrisesunset.com/

Orionid Meteor Yağmuru, gecenin ilerleyen saatlerinde Orion Takımyıldızı ufkun doğusuna yükselene kadar başlamaz. Saçılma noktası gece boyunca gökyüzünde yükseldiğinde meteorlar sayıca artacak. Bu yüzden gün doğmandan önce, yani sabahın erken saatleri gözlem için en iyi zamanlar.

Ay’ın batmasıyla birlikte şafak vakti öncesinde meteorları izlemek için olan en önemli nokta, kırsal alanlarda olabilecek karanık bir gökyüzü bulmak.Katlanır sandalyenize rahatça uzanın ve yukarı bakın! En azından kendinize meteorların gökyüzünden ani çıkışını izleyebilmek için 1 saat ayırın .

Ayrıca gözlerinizin karanlığa alışması için 20 dakika geçmesi gerekiğini unutmayınız.

Orionid Yağmuru’nu Görmek Için Gökyüzünde Nereye Bakmalıyız?

Yılda bir kez gerçekleşen meteor sağanaklarının isimleri gökyüzünde görünmeye başladıkları noktadan geliyor. Orionidlerin saçılma noktası, Orion takım yıldızı yönünde bulunur.

Eğer bu meteorların geldikleri yolun izini sürecek olursanız, Orion Takımı’ndan geliyormuş gibi görünürler. Orion’un parlak, kırmızı yıldızı Betelgeuse’u bilebilirsiniz. Betelgeuse’un kuzey yanı meteorların kaynağı gibi görünen bölgedir.

Meteorları görmek için bu takım yıldızını bilmek zorunda değilsiniz. Meteorlar sık sık ışıma noktasına ortalama 30 derece konumunda olmadıkları sürece görünür olmazlar -ve hatırlayın, bu meteorlar ışının her yönünden hızla gidiyorlar.

Bu yüzden, meteorlar gökyüzünün her yerinde ortaya çıkabilirler. Bu nedenle, gökyüzünü geniş-açık şekilde gören bir yer bulmak belli bir yöne doğru bakmaktan daha iyidir. Bazen, beraber izlemeyi seven arkadaşlar, farklı yönleri görürler. Ne zaman birisi bir yönü görse, ‘Meteor!’ diye haykırabilir.

orion

Kaç Tane Orionid Meteoru Görebileceğiz?

“Sağanak” kelimesi belki size sağanak yağmuru çağrıştırabilir. Ama ancak birkaç meteor yağmuru sağanak yağmura benzeyebilir. Saatte yaklaşık 10 ile 20 göktaşı ile sınırlı kalan Orionid meteor yağmuru oldukça mütevazi bir yağmur.

Orionid yağmuru Ağustos’ta gerçekleşen Perseidler veya Aralıkta’ki Geminid meteor yağmurları kadar zengin bir meteor olayı değil. Ancak ay battıktan sonra iyice kararan gökyüzü bu yılın Orionid meteor yağmurunu izlemeye değer yapacak.

Orionid meteor yağmuru hızlı ve genellikle görülmesi zor bir tarafta gerçekleştiği bilinir. Ama Orionid yağmuru umulmadık parlak ve belki de parçalara ayrılmış göktaşlarıyla sizi şaşırtabilir. Hatta bunlar belki ışık kirliliğinin olduğu şehirlerde dahi görülebilirler.

Nedir Bu Meteorlar?

Meteor yağmurlarına, hayal gücünün de katkısı ile yıldız kayması denilebilir. Bu tabi ki onların gerçekte yıldız olduğunu göstermez. Onlar, Dünya’nın atmosferinde yanıp yok olan uzay atıklarıdır.

Orionid meteorları Halley Kuyruklu Yıldız’ından geriye kalan atıklardan oluşur. Aşağıdaki fotoğrafta bulunan nesne bir meteor değil. O bütün kuyruklu yıldızlar arasında en ünlü onlanı ve Dünya’yı en son 1986’da ziyaret eden Halley Kuyruklu Yıldızı. Bu kuyruklu yıldız en çok Ekim 20-22 civarı Dünya’nın atmosferiyle temas halinde olan gidiş yolu üzerine kırıntılar bırakır. Bu sırada Dünya, her yıl olduğu gibi kuyruklu yıldızın yörüngesiyle kesişir.

Kuyruklu yıldızdan dökülen parçacıklar, yeryüzünün 100 kilometre -60 mil- kadar yukarısında buharlaştıkları Dünya’nın üst atmosferine çarparlar.

Orionidler Dünya’nın atmosferine saniyede yaklaşık 66 kilometre -41 mil- hızla düşen oldukça hızlı göktaşlarıdır. Belki Orionid göktaşlarının yarısı kalıcı diziler bırakır -göktaşı gittikten bir kaç saniye kadar süren yüklü gaz izleri.

Netice: 2015’te Orionid göktaşı yağmurunun, 21 veya 22 Ekim sabahında tepe noktasına ulaşması bekleniyor. Bir önceki veya sonraki gece de göktaşları görülebilir. Neyse ki, 2015 yılında Ay, bu senenin Orionid göktaşı yağmurunun zirvesini izlememize olanak sağlayacak.

'Shelter Island' 3 - D

Çevirme İşlemi: Tuğba Uçar

Kaynak: Earth Sky